Gospodarowanie mieniem komunalnym gminy jest zadaniem wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W ramach tego zadania, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym, wójt wykonuje przede wszystkim czynności związane z normalnym bieżącym korzystaniem z rzeczy. Powinien dbać również o ich zachowanie w stanie niepogorszonym, umożliwiającym ich eksploatację zgodnie z przeznaczeniem. Może również wykonywać czynności przekraczające zwykły zarząd, ale tylko te, które nie zostały zastrzeżone do wyłącznej kompetencji rady gminy.

Ustawodawca postanowił jednak, że niektóre czynności przekraczające zwykły zarząd wójt może wykonywać jedynie za zgodą rady gminy. Ograniczenia te odnośnie do gospodarowania nieruchomościami gminy zawarte są w art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z tym przepisem do wyłącznej kompetencji rady należy wyrażanie zgody na zbycie, nabycie i obciążanie nieruchomości. Zgoda rady jest wymagana również w sytuacji, w której gminna nieruchomość ma być wydzierżawiona lub wynajęta. Zaznaczyć tu trzeba, że rada gminy nie może w uchwale wyrażającej zgodę na dokonanie przez wójta konkretnej czynności dotyczącej nieruchomości wskazać, z kim dana czynność ma być dokonana (komu nieruchomość wójt może sprzedać).

Kompetencja ta podlega jednak kilku ograniczeniom. Przede wszystkim zgoda rady gminy jest wymagana wyłącznie w sytuacji, w której zbycie lub obciążenie dotyczy nieruchomości gruntowych. Wójt może zatem bez zgody rady wynająć lub sprzedać samodzielny lokal mieszkalny lub użytkowy. Wójt, burmistrz, prezydent miasta może również bez zgody rady wydzierżawić lub wynająć gminne grunty, pod warunkiem że umowa zostanie zawarta na okres nie dłuższy niż trzy lata. Pamiętać jednak należy, że zawarcie kolejnej umowy z tym samym podmiotem, dotyczącej tej samej nieruchomości, jest uzależnione od zgody organu stanowiącego. Zgoda rady na dokonanie tych czynności nie będzie wymagana, jeżeli rada gminy podejmie uchwałę określającą zasady zbywania, nabywania, obciążania oraz wynajmowania i wydzierżawiania nieruchomości. Zgoda nie jest również konieczna, jeżeli tak stanowią przepisy ustaw szczególnych.

[ramka] [b]GPP>przypomina [/b]

Art. 18 ust. 2 pkt 9 ustawy uprawniający radę do podejmowania uchwał w sprawach majątkowych przekraczających zakres zwykłego zarządu ustanawia wyjątki od generalnej zasady wyrażonej w art. 30 ust. 2 pkt 3 tejże ustawy stanowiącej, iż to wójt gminy gospodaruje mieniem komunalnym [b](wyrok WSA w Warszawie z 7 października 2004 r., II SA 3144/03)[/b].[/ramka]