To, ile zapłacisz, zależy tak naprawdę od tego, na terenie jakiej gminy mieszkasz. Dlaczego? Bo opłaty lokalne są dochodem gmin. Stawki opłat w granicach ustalonych przez ustawę o podatkach i opłatach lokalnych ustalają w formie uchwały same gminy. One też decydują o przyznawaniu zwolnień. To od nich zależy, kto może liczyć na przywileje.
[srodtytul]Za miejsce na hali[/srodtytul]
Opłatę targową zapłacą nie tylko drobni sprzedawcy, ale też większe firmy. [b]Pobiera się ją od osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, sprzedających na targowiskach, czyli we wszystkich tych miejscach, gdzie prowadzony jest handel.[/b] Zapłacą ją zatem m.in. handlujący na ulicach, chodnikach czy placach. Pamiętajmy jednak, że opłacie nie podlega sprzedaż w budynkach lub ich częściach, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw.
Nie wszyscy jednak zobowiązani są do jej uiszczenia. Zwalnia się od niej te osoby i jednostki, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach.
Ponieważ obowiązek zapłaty opłaty targowej powstaje w momencie dokonania w danym dniu sprzedaży na targowisku, nie ma możliwości wprowadzenia opłaty abonamentowej (np. tygodniowej lub miesięcznej).