[b]– Moje pytanie dotyczy obiektu budowlanego wielopoziomowego – trzypiętrowego garażu, i na poziomie piwnic i parteru – pasażu handlowego. Od wielu lat urząd miasta naliczał podatek od nieruchomości od powierzchni użytkowej lokali usługowych i garaży.
Od niedawna miasto usiłuje zmienić zasady naliczania podatku w ten sposób, że chce zwiększyć podstawę naliczania przez zwiększenie powierzchni użytkowej o powierzchnię ruchu (bez klatek, schodów i wind).
Czy jest to właściwe? Do powierzchni ruchu wchodzą nie tylko klatki schodowe, ale również ciągi komunikacyjne dla samochodów osobowych i dla pieszych, jak i korytarze pasaży handlowych, stanowiące części wspólne wspólnoty lokalowej. Ponadto dach trzeciego piętra stanowi powierzchnię otwartą tarasu parkingowego. Dotąd nie był naliczany podatek od tej powierzchni parkingu ogólnodostępnego, czy prawidłowo?[/b] – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=62569A14159355AAB069DF4D3548079A?id=182297]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] podstawą opodatkowania w wypadku budynków jest ich powierzchnia użytkowa.
Z kolei zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych i szybów dźwigowych.