Prezydent Kołobrzegu postanowił o czasowym zawieszeniu stref płatnego parkowania. Decyzje podjął na podstawie uchwały miasta z 2009 r., która stanowi, że: „w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. imprezy masowe, roboty drogowe) możliwe jest czasowe wyłączenie funkcjonowania płatnych miejsc postojowych na całym obszarze lub części strefy płatnego parkowania” ([link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/samorzady/Strefa%20w%20Kolobrzegu.pdf]zobacz uchwałę Rady Miasta Kołobrzeg[/link]).
Tymczasem zgodnie z [b]wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 28 października 2010 r. (sygnatura akt III SA/Lu 353/10)[/b] nie można zawieszać pobierania opłat za parkowanie. Pisaliśmy o tym w artykule: [link=http://www.rp.pl/artykul/406984,579845-Rada-nie-moze-zawiesic-pobierania-oplat.html]Rada nie może zawiesić pobierania opłat[/link].
Sąd w Lublinie orzekł, że rada gminy ma kompetencje wyłącznie do: ustalenia strefy płatnego parkowania, ustalenia sposobu poboru opłaty za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania oraz wprowadzenia opłaty za niezapłacony postój. Ustawa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6A93FC6FFAB998608A02AA7385CF73DD?id=184778]o drogach publicznych[/link] [b]nie przewiduje natomiast instytucji „zawieszenia pobierania opłat”[/b], nie upoważnia także rady gminy do wprowadzenia tej instytucji w drodze aktu prawa miejscowego.
[srodtytul] Orzecznictwo kontra praktyka[/srodtytul]
Czy prezydent miasta musi teraz odwołać zgodę na darmowe parkowanie? Nie wiadomo. Na razie prezydent Janusz Gromek nie wycofał się ze swojej decyzji. Deklarował nawet, że może postanowić o dalszym zawieszeniu opłat w strefach parkingowych, w zależności od panującej pogody.