Tylko w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 stycznia powinniśmy szukać danych o prowadzących działalność gospodarczą. Od tego dnia wójt, burmistrz i prezydent miasta przestali być organami ewidencjonującymi działalność firm. Swoje rejestry samorządy miały obowiązek przesłać do końca 2011 r. do CEIDG. W ostatniej chwili z przenosinami uporała się Warszawa, w której było zarejestrowanych pół miliona firm.
Nie znaczy to, że osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, musi koniecznie rejestrować się online, bo w takiej formie prowadzona jest obecnie ewidencja.
– Wciąż będzie możliwe skorzystanie z pomocy gminy – zapewnia Emilia Chmiel z Ministerstwa Gospodarki.
Jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z pomocy gminy i złoży w niej wniosek, to urzędnik wpisze go wprost do CEIDG. Urząd dokona też zmiany wpisu, wznowienia czy zawieszenia działalności.
Firmy, które nie znajdą się od 1 stycznia w CEIDG, muszą się liczyć z kłopotami w kontaktach z ZUS czy urzędem skarbowym. Przedsiębiorca nie będzie miał gdzie uzyskać zaświadczenia o prowadzonej działalności, niezbędnego choćby do startu w przetargach. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy figuruje w CEiDG i czy jego dane zostały prawidłowo wprowadzone.