Stawka podatku wiąże się z charakterem gruntu lub budynku. Określa ją w uchwale rada gminy, a wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje osobom fizycznym decyzję ustalającą wysokość zobowiązania.
Niekiedy jednak pierwsze kroki w celu zmiany decyzji wójta powinny być skierowane do starosty. To on ostatni prowadzi ewidencję gruntów i budynków, a ta ma charakter wiążący. Jak wynika z orzecznictwa (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, sygn. I SA/Wr 111/11), organy podatkowe, ustalając podatki, nie są uprawnione do dokonywania odmiennych ustaleń niż te wynikające z ewidencji gruntów. Nie mogą również dokonywać zmian w tym operacie ewidencyjnym.
Zgodnie z § 46 ust. 1 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU z 2001 r. nr 38, poz. 454) dane zawarte w ewidencji podlegają aktualizacji z urzędu lub na wniosek, który złożyć może m.in. właściciel budynku. Po zmianie można wystąpić, powołując się na poprawione dane, o wzruszenie ostatecznych decyzji ustalających wysokość zobowiązania.
Gra jest warta świeczki, bo różnice w stawkach podatku dla poszczególnych kategorii nieruchomości znacznie się różnią. Dla przykładu, w 2012 r. podatek od budynków mieszkalnych nie może być wyższy niż 70 gr za 1 mkw., a od tzw. budynków pozostałych (niezwiązanych z działalnością gospodarczą) górna granica to 7,36 zł.
więcej w serwisie: