Przepisy uodl nie określają również formy, w jakiej powinien zostać sporządzony akt założycielski czy też akt przekształcenia. Ponieważ jednak stanowiący element aktu przekształcenia akt założycielski pełni, jak już zaznaczono, funkcję umowy spółki z o.o. albo statutu spółki akcyjnej, musi być sporządzony w formie wymaganej przez k.s.h., czyli w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.
Nierozstrzygnięta pozostaje natomiast kwestia, czy w tej formie musi być sporządzony cały akt przekształcenia (co podnosiłoby koszty komercjalizacji) czy tylko jego część zawierająca akt założycielski (co wydaje się lepszym rozwiązaniem, ale powinno zostać jasno sformułowane w ustawie).
Zgodnie z ustawą ramowy wzór aktu przekształcenia powinien określić minister właściwy do spraw Skarbu Państwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia. Niestety, rozporządzenie takie nie zostało dotąd wydane.
Najpierw KRS
Akt przekształcenia zastępuje czynności określone w k.s.h. poprzedzające złożenie wniosku o wpisanie spółki do rejestru przedsiębiorców. Wpisanie spółki do tego rejestru, stanowiącego część KRS, jest końcowym i zarazem niezbędnym etapem tworzenia zarówno spółki z o.o., jak i spółki akcyjnej, a zarazem chwilą, w której spółki te uzyskują osobowość prawną. Złożenie wniosku i sam wpis dokonywane są zgodnie z dotyczącymi danego rodzaju spółki regulacjami k.s.h. i ustawy o KRS.
Wniosek o wpis składa zarząd tworzonej spółki niezwłocznie po sporządzeniu aktu przekształcenia. Dniem przekształcenia w spółkę nie jest dzień sporządzenia aktu przekształcenia, lecz dzień wpisania spółki do rejestru przedsiębiorców. Z dniem przekształcenia następuje z urzędu wykreślenie SPZOZ z KRS.
Jeżeli przepisy uodl nie stanowią inaczej, z dniem przekształcenia spółka kapitałowa wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był przekształcony szpital. Jej bilansem otwarcia staje się bilans zamknięcia przekształconego w nią szpitala.
Suma jej kapitałów własnych jest równa sumie funduszu założycielskiego, funduszu zakładu, funduszu z aktualizacji wyceny i niepodzielonego wyniku finansowego za okres działalności szpitala przed przekształceniem, z uwzględnieniem korekty wartości wynikającej z przeszacowania do wartości rynkowej znajdujących się w jego posiadaniu nieruchomości, przekazywanych na własność spółki, oraz korekty nieumorzonej części wartości nieruchomości, które nie podlegają przekazaniu.
Pracownicy przekształcanego szpitala z mocy prawa stają się z dniem przekształcenia pracownikami nowej spółki. Wyjątek stanowią stosunki pracy osób zatrudnionych w nim na podstawie powołania, które z dniem komercjalizacji szpitala wygasają.
W ramach praw i obowiązków przechodzących na spółkę utworzoną w wyniku komercjalizacji przejmuje ona w szczególności prawa i obowiązki wynikające z kontraktu z NFZ. Nie jest zatem wymagane ponowne podpisywanie przez spółkę kontraktu lub renegocjowanie jego warunków.
Wpis do rejestru
Wpis tworzonej spółki kapitałowej do KRS jest finalnym etapem tworzenia spółki, niezbędnym do uzyskania przez nią osobowości prawnej. Natomiast do prowadzenia działalności leczniczej konieczne jest uzyskanie przez nią wpisu do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Tryb postępowania w sprawach dokonywania takich wpisów określa rozporządzenie ministra zdrowia z 29 września 2011 r.
Organem prowadzącym rejestr jest wojewoda właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek, składany przez jej zarząd, po złożeniu wniosku o wpisanie spółki do KRS.
Do wniosku o wpis do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą zarząd dołącza dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wykonywania działalności leczniczej. Podlega on opłacie w wysokości 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok, stanowiącej dochód budżetu państwa.
Komentuje Piotr Horosz, doktor nauk prawnych
Może się wydawać, że proces przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową na podstawie przepisów ustawy o działalności leczniczej jest w miarę jasny i prosty. Warto pamiętać, że w praktyce zajmie kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.
Wiadomo, że wnioski o dotację celową na spłatę przejętych przez samorząd zobowiązań szpitala rozpatrywane będą według kolejności ich wpływu, a przeznaczone na to środki są ograniczone, tak więc samorządy powinny zdecydować o rozpoczęciu przekształcenia jak najszybciej – a najlepiej już teraz.
Samorządy muszą pamiętać, że na złożenie wniosków o dotację celową z budżetu na spłatę przejętych w toku komercjalizacji zobowiązań szpitala mają czas do 31 grudnia 2013 r. Do tego czasu proces komercjalizacji musi być zakończony, a powstała spółka wpisana do KRS.
Nawet gdy wysokość wskaźnika zadłużenia nie przekracza 0,5, to celowe jest dobrowolne przejęcie przez samorząd przynajmniej części (a najlepiej 100 proc.) zobowiązań szpitala, aby spółka nie borykała się od początku z ciężarem starych długów, zwłaszcza że samorząd również w takim przypadku ma szansę na uzyskanie dotacji budżetowej na spłatę przejętych zobowiązań.
Czytaj także w serwisie:
Samorząd
»
Zadania
»
Zdrowie