Parametry zagospodarowania ogrodów działkowych wracają na wokandę sądu

Plany zagospodarowania ogrodów działkowych nie mogą być oderwane od ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

Aktualizacja: 14.08.2012 10:21 Publikacja: 14.08.2012 08:40

Parametry zagospodarowania ogrodów działkowych wracają na wokandę sądu

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Uchwale Rady Miasta Poznania w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Ławica 3  wojewoda wielkopolski zarzucił, że niezgodnie z art. 15 ustawy o planowaniu przestrzennym nie określa, jaką maksymalnie powierzchnię mogą mieć altany i budynki gospodarcze w ogrodzie działkowym, który ma tu nadal istnieć.

Zgodnie z prawem budowlanym oraz ustawą z 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (w której wiele przepisów zakwestionował niedawno Trybunał Konstytucyjny), nie trzeba mieć pozwolenia na budowę altan i budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast, do wysokości 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Nieokreślenie w planie żadnych innych parametrów  spowoduje nieograniczoną dowolność w kształtowaniu zabudowy, która w ogrodach działkowych jest chaotyczna – argumentował wojewoda.Przyjął on błędnie, że dla ogrodów działkowych konieczne jest określenie linii zabudowy oraz gabarytów dla altan i budynków gospodarczych – polemizowała Rada Miasta.

Ze względu na specyfikę ogrodów działkowych plan  miejscowy nie musi się wypowiadać o lokalizacji altan i obiektów gospodarczych. Należy także brać pod uwagę uchwalony w 2004 r. i obowiązujący w całym kraju regulamin rodzinnego ogrodu działkowego zapewniający zachowanie w nich odpowiedniej zabudowy.  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał rację wojewodzie i stwierdził nieważność zaskarżonej części uchwały z powodu naruszenia przepisu (art. 15 ust. 2 pkt 6) ustawy o planowaniu przestrzennym. Zdaniem sądu należało określić linię zabudowy i parametry dla altan. Przepisy prawa budowlanego nie ograniczają bowiem wznoszenia na działkach altan o powierzchni zabudowy powyżej 25 i 35 mkw., wprowadzają tylko warunek uzyskiwania dla takich obiektów pozwolenia na budowę. Regulamin ROD natomiast w ogóle nie stanowi źródła prawa.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił jednak ten wyrok i przekazał sprawę WSA, by ten go ponownie rozpoznał. Poznański sąd nie wziął bowiem pod uwagę treści ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która reguluje zagospodarowanie ogrodów (sygnatura akt: II OSK 115/12).

– Ocena, czy w miejscowym planie należało określić linię zabudowy i parametry dla altan, nie może być oderwana od tej ustawy – powiedział sędzia Włodzimierz Ryms.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo