– W tej chwili przygotowujemy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego obejmujący ok. 30 ustaw i będziemy prosili Trybunał o zastanowienie się nad tym deliktem – mówił w Sejmie Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Tym i podobnymi związanymi ze skutkami finansowymi ustaw – wyjaśniał.
Jak przypomniał, art. 40 ustawy o finansach publicznych mówi, że jeżeli ustawa powoduje skutki w budżetach sektora publicznego, to trzeba w ocenie skutków regulacji podać wysokość tych skutków oraz źródło ich sfinansowania.
– Są takie ustawy, które zostały uchwalone, mimo że w uzasadnieniach do ich projektów o skutkach finansowych nie było ani słowa – zwracał uwagę Porawski.
O jakie konkretnie ustawy chodzi? Wymienia je uzasadnienie do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk 848). Przykładowo, uchwalona 25 lipca 2008 r. nowelizacja ustawy o PIT (opodatkowanie przychodów z zagranicy), w której uzasadnieniu o skutkach finansowych nie było ani słowa, kosztuje JST ok. 100 mln zł rocznie.