Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał dwie skargi kasacyjne wniesione przez miasto Wrocław. Obie dotyczą podatku od towarów i usług, a konkretnie kwestii, kto jest podatnikiem tego podatku (sygnatura akt: I FSK 311/12).

– Jednostki budżetowe gmin nie powinny być traktowane jako odrębni od gminy podatnicy – mówił Krzysztof Sachs, pełnomocnik Wrocławia.  – Jednostki te nie dysponują własnym majątkiem. Działalność prowadzą zawsze w imieniu i na rachunek gminy. Osiągane dochody są dochodami gminy, która finansuje ich działalność. Wreszcie to gmina ponosi całe ryzyko prowadzonej przez te jednostki działalności, to bowiem gmina odpowiada za ich zobowiązania wobec osób trzecich – argumentował.

Z tymi argumentami nie zgadza się Ministerstwo Finansów. Jednostki budżetowe są na tyle odrębne od gminy, że należy je traktować jako osobnych podatników VAT.  W ocenie MF brak osobowości prawnej  czy  własnego majątku  nie przesądza o tym, że jednostka budżetowa nie może mieć podmiotowości podatkowej. O braku podmiotowości podatkowej nie decyduje również to, że jednostki budżetowe są finansowane bezpośrednio z gminnego budżetu, a dochody, jakie osiągną,  stają się jego dochodami. W ocenie MF ani ustawy o podatku od towarów i usług, ani dyrektywy o VAT nie interesuje, skąd podatnik czerpie środki na prowadzenie  działalności.