Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa w precedensowej sprawie dotyczącej VAT od opłat za korzystanie z przystanków i dworców należących do gminy. Sąd kasacyjny utrzymał w mocy korzystny dla gmin wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (sygn. I SA/Kr 1966/11).
W sprawie chodziło o interpretację opodatkowania VAT opłat za korzystanie przez operatorów i przewoźników z gminnych przystanków komunikacyjnych. W swoim wniosku zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie wyjaśnił, że jest samodzielną jednostką organizacyjną gminy miejskiej. Nie posiada osobowości prawnej i działa jako wyodrębniona jednostka budżetowa. Jest zarejestrowanym czynnym płatnikiem VAT.
Dalej wnioskodawca zauważył, że 1 marca 2011 r. weszła w życie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Jej art. 16 daje możliwość pobierania przez gminę opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych i dworców, których gmina jest właścicielem. Stawki opłat Rada Miasta Krakowa ustaliła w stosownej uchwale z końca marca 2011 r.
Ustawa nakłada opłaty za korzystanie z przystanków na przewoźników
We wniosku zostało podkreślone, że opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych lub dworców w całości przekazywane będą do gminy. Ponadto gmina nie zawiera umów cywilnoprawnych z przewoźnikami. Opłata za korzystanie z przystanków jest ustawowo nałożona na przewoźnika, co reguluje ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.