Od 4 września 2013 r. obowiązują nowe zasady sprzedaży nieruchomości gminnych. Zgodnie z nimi w ogłoszeniu o przetargu musi pojawić się cena wywoławcza. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości zmieniła też zasady powiadamiania zainteresowanych o planowanej licytacji działek.
Trzydzieści dni
Nadal trzeba zawiadomić o terminie przetargu nieruchomości na 30 dni przed jego datą. Dodano jednak zasadę, że w przypadku nieruchomości, których cena wywoławcza przekracza 100 tys. euro, ogłoszenie o przetargu ma zostać podane do publicznej wiadomości przynajmniej na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem.
Za sprawą nowych regulacji inaczej wygląda obowiązek informowania o planowanej sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem prasy. I tak, gdy cena wywoławcza nieruchomości jest wyższa niż równowartość 10 tys. euro, wyciąg z ogłoszenia o przetargu należy zamieścić w prasie o zasięgu obejmującym przynajmniej powiat i takiej, co ukazuje się minimum raz w tygodniu. Takie zawiadomienie ma się pojawić co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym terminem przetargu. Przed zmianą prawa przepisy nie określały tego terminu i równie dobrze wyciąg z zawiadomienia mógł się pojawić na tydzień przed terminem przetargu.
Komisja przetargowa ma obowiązek stwierdzić, czy wadium zostało wniesione
W przypadku działki, której cenę wywoławczą ustalono w wysokości co najmniej równowartości 100 tys. euro, nic się nie zmieniło. Ogłoszenie, tak jak do tej pory, powinno być zamieszczone na dwa miesiące przed wyznaczoną datą przetargu w prasie codziennej ogólnokrajowej. Jednak jeżeli na sprzedaż jest wystawiana nieruchomość, której cena wywoławcza jest wyższa niż równowartość 10 mln euro, wyciąg z ogłoszenia zamieszcza się w prasie co najmniej dwukrotnie, ale pierwsze takie powiadomienie za pośrednictwem mediów musi się ukazać co najmniej na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem przetargu, a drugie przynajmniej na 30 dni przed datą transakcji.