Czego dotyczył spór
Rada miejska 10 czerwca 2013 r. podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu lub pożyczki w wysokości 2 mln zł. Pieniądze miały być przeznaczone na spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów. W uchwale określono, że źródłem spłaty nowego długu będą własne dochody budżetu gminy w latach 2015–2021. Wykonanie tej uchwały rada powierzyła burmistrzowi.
Dwa tygodnie później kolegium regionalnej izby obrachunkowej (RIO) unieważniło część uchwały o kredycie. Przed podjęciem rozstrzygnięcia o unieważnieniu uchwały RIO powiadomiła o swoich wątpliwościach radę i wysłuchała wyjaśnień burmistrza oraz skarbnika co do zasadności jej podjęcia.
Głównym powodem unieważnienia uchwały o zaciągnięciu kredytu (pożyczki) było naruszenie ustawy o finansach publicznych. Konkretnie przepisów ją wprowadzających określających granicę długu jednostki.
Rada nie zgadzała się z tym rozstrzygnięciem. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie tłumaczyła, że kredyt był zaplanowany w uchwale budżetowej gminy na rok 2013, i wymieniony został w uchwale-zmianie wieloletniej prognozy finansowej. W jej ocenie przekroczenie wskaźnika zadłużenia, określonego w art. 170 ustawy o finansach publicznych, nastąpiło z przyczyn niezawinionych. Było związane z realizacją wcześniejszych zobowiązań gminy, w tym umów zawartych w latach 2007–2009 związanych z budową hali widowiskowo-sportowej i modernizacją oświetlenia ulicznego. Skarżąca podkreślała, że na przestrzeni lat wskaźnik zadłużenia gminy sukcesywnie maleje. Zaciągnięcie zaś nowego kredytu lub pożyczki jest niezbędne, gdyż inaczej gmina będzie zmuszona ograniczyć środki na bieżące wydatki swoich jednostek organizacyjnych.
Rozstrzygnięcie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę rady. Przypomniał, że 1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowa ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1240). Wskazał też na treści jej przepisów wprowadzających. Wynika z niej, że stara ustawa o finansach publicznych z 30 czerwca 2005 r. traci moc z wyjątkiem m.in. art. 169–171, które przestaną obowiązywać dopiero z końcem 2013 r.