Superwizorzy pracy socjalnej wesprą pracowników ośrodków pomocy społecznej

Superwizorzy pracy socjalnej mają od nowego roku wspierać pracowników ośrodków pomocy społecznej. Nie wiadomo jednak, kto może nim zostać.

Publikacja: 23.12.2013 08:37

Superwizorzy pracy socjalnej wesprą pracowników ośrodków pomocy społecznej

Foto: www.sxc.hu

Za kilka dni pracownik socjalny będzie miał prawo do korzystania ze wsparcia superwizorów pracy socjalnej. Wszystko za sprawą wchodzącego w życie ostatniego dnia roku przepisu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

– Superwizja to przede wszystkim wzmacnianie sił własnych pracowników socjalnych oraz wspieranie ich w rozwiązywaniu trudnych sytuacji związanych z pracą w konkretnych sprawach. Może zatem zapobiegać wypaleniu zawodowemu. W Unii Europejskiej superwizja socjalna to standard  – mówi Izabela Synoradzka, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Jak się jednak okazuje, polski pracownik socjalny nie będzie mógł skorzystać z pomocy superwizora. Przynajmniej na razie. Wszystko przez to, że minister pracy i polityki społecznej nie wydał na czas rozporządzenia wykonawczego.

– Przez opóźnienia ministerstwa przepis będzie martwym prawem. Rozporządzenie powinno zostać już wydane i wejść w życie razem z przepisem nowelizacji – mówi Izabela Synoradzka ze Stowarzyszenia Forum.

Nowelizacja została uchwalona w marcu 2011 r. Minister miał więc wystarczająco dużo czasu, żeby określić wytyczne i standardy dla superwizji socjalnej i dać czas na przygotowanie się do nowego stanu prawnego. Zgodnie z ustawą superwizorem pracy socjalnej może być osoba, która ukończyła odpowiednie szkolenie i uzyskała certyfikat.  Właśnie rozporządzenie miało określić tryb szkolenia i nadawania certyfikatów.

Mimo braku wytycznych superwizorzy się szkolą. Kończą studia podyplomowe, które, jak przyznają władze prowadzących je uczelni, nie dają im żadnych uprawnień.

– Studia podyplomowe – superwizja w pracy socjalnej – mają przygotować do wykonywania zawodu superwizora, ale uprawnień nie nadają. Nie został dotychczas określony tzw. standard superwizji, minimum programowe dla szkoleń, sposób i tryb szkolenia superwizorów ani też  tryb  nadawania certyfikatu superwizora. Wobec tego w obecnej sytuacji prawnej osoby, które podejmują szkolenie bądź studia podyplomowe z zakresu superwizji w pracy socjalnej, podnoszą swoje kompetencje zawodowe, ale nie nabywają uprawnień – mówi Anna Świtała-Wierzbicka, kierownik Studium Podyplomowego w Wyższej  Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

– Centralna Komisja Egzaminacyjna działająca przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wypracowała co prawda wersję roboczą  rozporządzenia, jednakże jest ono obecnie dopiero na etapie konsultacji prowadzonej przez  prawników resortu. Sprawa nadawania uprawnień superwizora pracy socjalnej jest więc wciąż kwestią przyszłości – mówi prof. Mirosław Grewiński, prorektor   Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.

Niektóre ośrodki pomocy społecznej wychodzą nawet przed szereg i mimo braku wytycznych zatrudniają superwizorów.

– Wsparcie dla pracowników socjalnych jest bardzo  potrzebne i ważne. Dlatego w Poznaniu zatrudniamy superwizorów. Podobnie jest we Wrocławiu. Pojawia się jednak wątpliwość, czy od nowego roku będzie to zgodne z prawem – mówi Izabela Synoradzka.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie odpowiada na pytania związane z nowym uprawnieniem pracowników socjalnych. Nie wiadomo, kiedy zostanie wydane rozporządzenie.

Podstawa prawna: Art. 11 pkt 26 ustawy z 18 marca 2011 r. o pomocy... (DzU z 2011 r. nr 81, poz. 440)

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku