Gminy chętnie korzystają ze swoich uprawnień i wraz dyrektorami przedszkoli określają dodatkowe kryteria naboru do placówek.
Zgodnie ze styczniową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, jeśli podczas rekrutacji okaże się, że miejsc jest mniej niż chętnych, pierwszeństwo będą mieć dzieci z rodzin zastępczych, wielodzietnych oraz takich, w których jest osoba niepełnosprawna. Preferowani będą też samotni rodzice. Wszystkie te kryteria muszą być punktowane jednakowo. Gdy wielu kandydatów uzyska tyle samo punktów, będzie się przeprowadzać nabór uzupełniający. Może mieć sześć kryteriów dodatkowych, w tym dochodowe.
W rekrutacji na rok szkolny 2014/2015 wyjątkowo dodatkowe warunki ustalają dyrektorzy placówek w uzgodnieniu z wójtem, burmistrzem, prezydentem. Władze gminy samodzielnie określą tylko kryterium dochodowe.
W wielu samorządach to gmina ustalała kryteria, konsultując je jedynie z dyrektorami. W ten sposób samorządy uniknęły rekrutacyjnego chaosu, ale nagięły prawo.
W Warszawie podczas rekrutacji preferowane będą dzieci urodzone po 30 czerwca 2008 r., ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w odległości 3 km od domu. Pozostałe dzieci, na których ciąży obowiązek przedszkolny, jeśli wybiorą bardziej oddaloną placówkę, będą ubiegać się o nią na równi z pozostałymi kandydatami.