Starostowie mają obowiązek identyfikować tzw. historyczne zanieczyszczenia ziemi, jakie potencjalnie mogą się znajdować na ich terenie. Chodzi np. o wycieki paliw czy innych substancji, które stanowiły zagrożenie dla ludzi i środowiska. Taki wymóg wprowadziła nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska, która weszła w życie 5 września 2014 r.
Historyczne zanieczyszczenia to takie, które powstały przed 30 kwietnia 2007 r. Te, które wystąpiły po tej dacie, usuwane są na podstawie innej ustawy. A konieczność identyfikacji miejsc, w których w przeszłości dochodziło np. do wycieku paliwa czy innych substancji, wynika stąd, że stare zanieczyszczenia nadal są groźne dla ludzi i środowiska.
Zgodnie z nowymi przepisami zadanie starosty polegające na identyfikacji miejsc, w których mogło dojść do takiego szkodliwego zdarzenia, ma polegać m.in. na ustaleniu działalności, która mogła z dużym prawdopodobieństwem powodować historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi i była prowadzona na danym terenie przed 30 kwietnia 2007 r. Nałożenie na niego takiego obowiązku nie jest przypadkowe. Starostowie prowadzą rejestry gruntów, mają też informacje na temat historii swojego terenu.
Starosta ma też ustalać listę substancji powodujących ryzyko w środowisku, których można się spodziewać w glebie z uwagi na prowadzoną w przeszłości działalność. Musi także analizować wszelkie dostępne informacje na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem ziemi na danym obszarze.
W celu potwierdzenia, czy na nieruchomości doszło w przeszłości np. do wycieku szkodliwej substancji, może zlecić wykonanie badań laboratorium, które ma odpowiednią akredytację.