Zgoda na wycinkę drzew przy zabytku

Gdyby zgodę na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości zabytkowej miał wydawać wójt, konserwator straciłby całość kontroli nad wpisanym do rejestru obiektem.

Aktualizacja: 20.10.2015 09:07 Publikacja: 20.10.2015 07:30

Zgoda na wycinkę drzew przy zabytku

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, podjętej z inicjatywy prezesa NSA. Ten, korzystając ze swoich ustawowych uprawnień, wystąpił o uchwałę wyjaśniającą rozbieżności w stosowaniu przepisów ustawy o ochronie przyrody. Dostrzegł bowiem różnice w orzecznictwie.

Część składów orzekających uznawała, że w sytuacji, w której wycinka ma być prowadzona na terenie objętym ochroną konserwatorską, zgodę na nią zawsze wydaje konserwator. Równie popularny wśród sędziów był pogląd, że w takiej sytuacji zgodę na usunięcie drzew lub krzewów wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), a konserwator wyłącznie wtedy, gdy zieleń również została wpisana do rejestru zabytków.

Stanowisko w sprawie zaprezentował także prokurator Prokuratury Generalnej Lucjan Nowakowski.

– Dostrzegając potrzebę rozstrzygnięcia sporu, opowiadam się w tym wypadku za omnipotencją konserwatora zabytków – stwierdził na rozprawie. – A przemawia za tym zarówno wykładnia językowa ustaw: o ochronie przyrody i o ochronie zabytków, jak i celowościowa – argumentował.

Skład siedmiu sędziów NSA również uznał, że jest to prawidłowe rozumienie przepisów obydwu ustaw.

– Ani ustawa o ochronie przyrody, ani ustawa o ochronie zabytków nie definiuje pojęcia „teren wpisany do rejestru zabytków", posługuje się jedynie pojęciami: „nieruchomość wpisana do rejestru", „chroniony układ urbanistyczny" czy „chroniony układ budynków" – mówił Jacek Chlebny, sędzia NSA. I podkreślił, że z przepisów wynika intencja ustawodawcy, aby to konserwator miał pełną kontrolę nad tym, co się na obszarze chronionym dzieje.

– Uznanie, że o tym, co się dzieje na obszarze objętym ochroną konserwatorską, decydują wójt i konserwator zabytków, byłoby nieracjonalne, dlatego o usunięciu zieleni na takich terenach decydować powinien wyłącznie konserwator – uzasadniał.

sygnatura akt: II OPS 3/15

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem