Serwis krakowskiego magistratu sprawyspoleczne.krakow.pl wyjaśnia, że zgodnie z nową ustawą, dodatek węglowy przysługuje jedynie w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Tymczasem od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania paliw stałych. Wprowadziła go uchwała Nr XVIII/243/16 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa).
- Z tego względu składanie wniosków o dodatek węglowy przez mieszkańców Krakowa jest bezprzedmiotowe - czytamy na stronie sprawyspoleczne.krakow.pl
TVN24 informuje, że w lipcu 2022 roku na terenie ponad 750-tysięcznego miasta pozostało zaledwie 285 kotłów.
Czytaj więcej
Urzędnicy mogą już przyjmować wnioski o przyznanie dodatków węglowych. Nie obędzie się jednak bez problemów – uważają samorządowcy.
Czytaj więcej
Wsparcie ma przysługiwać każdemu, bez względu na osiągane dochody i realne potrzeby związane z ocieplaniem domu lub mieszkania. Jedni dostaną zniżki na taryfach, inni jednorazowe dodatki.