Obowiązek wyodrębnienia środków finansowych na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych nie tylko urzędników, ale wszystkich pracowników samorządowych został zapisany wprost w art. 29 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.).
Muszą one zostać uwzględnione w planach finansowych wszystkich jednostek, o których mowa w art. 2 tej ustawy, tj. urzędów marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych; starostw powiatowych oraz powiatowych jednostek organizacyjnych; urzędów gmin, jednostek pomocniczych gmin oraz gminnych jednostek i zakładów budżetowych.
Środki na ten cel muszą się również znaleźć w budżetach związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki, a ponadto w planach finansowych biur (ich odpowiedników) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.
O obowiązku tym przypomina wójtom, burmistrzom i prezydentom miast [b]prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie (pismo z 22 grudnia 2009 r., nr RIO-I-421/153/09).[/b]
[b]Ustawa o pracownikach samorządowych nie precyzuje, jakie kwoty na cele szkoleniowe należy zabezpieczyć w budżetach i planach finansowych jednostek samorządu terytorialnego. [/b]