Pieniądze na szkolenia należy zapisać w budżecie

Gminni urzędnicy mają obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i wiedzy. Środki na ten cel trzeba zabezpieczyć w planach finansowych jednostek samorządu terytorialnego

Publikacja: 06.01.2010 05:20

Pieniądze na szkolenia należy zapisać w budżecie

Foto: Fotorzepa

Obowiązek wyodrębnienia środków finansowych na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych nie tylko urzędników, ale wszystkich pracowników samorządowych został zapisany wprost w art. 29 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.).

Muszą one zostać uwzględnione w planach finansowych wszystkich jednostek, o których mowa w art. 2 tej ustawy, tj. urzędów marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych; starostw powiatowych oraz powiatowych jednostek organizacyjnych; urzędów gmin, jednostek pomocniczych gmin oraz gminnych jednostek i zakładów budżetowych.

Środki na ten cel muszą się również znaleźć w budżetach związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki, a ponadto w planach finansowych biur (ich odpowiedników) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

O obowiązku tym przypomina wójtom, burmistrzom i prezydentom miast [b]prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie (pismo z 22 grudnia 2009 r., nr RIO-I-421/153/09).[/b]

[b]Ustawa o pracownikach samorządowych nie precyzuje, jakie kwoty na cele szkoleniowe należy zabezpieczyć w budżetach i planach finansowych jednostek samorządu terytorialnego. [/b]

Jej przepisy nie określają również, jaką część budżetu powinny stanowić takie środki. Wynika z tego, że decyzja w tej sprawie należy do osób odpowiedzialnych za tworzenie budżetów i planów finansowych.

Z danych zebranych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w 2008 r. urzędy gmin, powiatów i województw wydały na szkolenia średnio po 650 zł w przeliczeniu na jednego pracownika. Są jednak jednostki, w których kwoty te są wyższe. W 5 proc. urzędów budżet szkoleniowy podzielony przez liczbę zatrudnionych wyniósł bowiem ok. 1,5 tys. zł.

Szkolenia dla pracowników samorządowych mogą być również dofinansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej czy np. ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Ten ostatni wspiera m.in. szkolenia organizowane w 2010 r. przez Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie.

W 2010 r. z pieniędzy Norway Grants dofinansowane będą m.in. organizowane w lutym i marcu dwudniowe szkolenia poświęcone zasadom PR i komunikacji społecznej oraz systemom informacyjnym w zarządzaniu architekturą informacji.

Szkolenia te są przeznaczone dla pracowników miejskich urzędów, placówek kultury, sportowych, bibliotek i domów kultury. Uczestnictwo w nich jest bezpłatne.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr