Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) kadencja wójta (burmistrza, prezydenta miasta) upływa z dniem upływu kadencji rady gminy (obecna kadencja rady gminy trwa jeszcze 4 lata od dnia wyboru i upłynie 16 listopada 2018 r. Od następnej kadencji, będzie trwać 5 lat licząc od dnia wyboru). W art. 29 ust. 1 u.s.g. zastrzeżono jednak, że po upływie kadencji wójta dotychczasowy wójt pełni nadal swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta; objęcie obowiązków przez nowego wójta następuje z chwilą złożenia przez niego ślubowania (art. 29a u.s.g.). Do czasu objęcia obowiązków przez nowego wójta dotychczasowy wójt realizuje wszystkie przysługujące mu kompetencje.
Czytaj też: Nie tylko koniec kadencji wygasza mandat wójta
Przykład:
Załóżmy, że po upływie kadencji, ale przed złożeniem ślubowania przez nowego wójta, dotychczasowy wójt wyda decyzję administracyjną. Podjęte przez niego rozstrzygnięcie będzie ważne. Zgodnie z art. 39 ust. 1 u.s.g. zasadą jest, że decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej wydaje wójt, przy czym dotyczy to także wójta pełniącego swoją funkcję po upływie kadencji, zgodnie z art. 29 ust. 1 u.s.g. Zgodnie z 39 ust. 2 u.s.g. wójt może także upoważnić swoich zastępców lub innych pracowników urzędu gminy do wydawania decyzji w imieniu wójta. Zmiana na stanowisku wójta nie spowoduje automatycznego wygaśnięcia udzielonych przez niego pełnomocnictw. W orzecznictwie zwraca się uwagę, że pełnomocnictwo udzielone przez organ administracji (wójta) jest ważne do chwili odwołania pełnomocnictwa przez ten organ, działający przez tę samą osobę albo przez jej następcę (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 stycznia 2018 r., sygn. I OSK 1087/16, LEX nr 2463009). Nowy wójt, po złożeniu ślubowania, może odwołać pełnomocnictwa udzielone przez dotychczasowego wójta, a jeżeli tego nie zrobi, to będą one nadal ważne.
Wójt jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru (por. art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o pracownikach samorządowych, dalej u.p.s.). Zgodnie z art. 73 § 2 kodeksu pracy (dalej k.p.) stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu. W art. 74 k.p. przyjęto, że pracownik (wójt) pozostający w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym. Musi jednak zgłosić swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru. Niedotrzymanie tego warunku powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.
Czytaj też: Zakończenie kadencji wójta a ustanie stosunku pracy jego zastępców