Biorąc pod uwagę, że okręgowa komisja egzaminacyjna (OKE) nie płaci gminie za usługę zorganizowania egzaminu, a jedynie za towary i materiały zakupione i zużyte w tym celu, to między gminą a OKE dochodzi do dostawy towarów opodatkowanej VAT. Taka dostawa nie mieści się jednak w dyspozycji art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Mamy tu bowiem do czynienia z umową cywilnoprawną na dostarczenie towarów. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o organizację punktu obsługi prac. Czynność taka stanowi odpłatną usługę, a odpłatność za nią również ustalana jest w reżimie cywilnoprawnym co skutkuje koniecznością jej opodatkowania tak jak zwykłej usługi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyroku z 10 października 2018 r., sygn. I SA/Kr 884/18.
Czytaj także: Kiedy gminy mają odliczać VAT
Wniosek o interpretację
Gmina wniosła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że na jej terenie funkcjonują jednostki budżetowe zajmujące się działalnością oświatową, w tym placówki kształcenia ustawicznego oraz placówki kształcenia praktycznego umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Szkoły te realizują zadania własne gminy w zakresie edukacji publicznej i jako placówki upoważnione do organizowania etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe corocznie podpisują umowę z okręgową komisją egzaminacyjną w celu przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
OKE zobowiązuje się w umowie m.in. zwrócić szkole kwoty wydane na materiały zakupione dla potrzeb egzaminu, na podstawie faktur. Przy czym przedmiotem umowy z OKE nie jest szkolenie, a jedynie zorganizowanie egzaminu zawodowego. Czynności wykonywane na rzecz OKE obejmują ponadto organizację punktu odbioru prac (POP). Również w tym przypadku przedmiotem umowy z OKE nie jest szkolenie, tylko organizacja przez szkołę POP. OKE zobowiązuje się w umowie m.in. zwrócić szkole kwoty wydatkowane przez nią na przygotowanie i udostępnienie sal oraz pomieszczeń magazynowych na przyjmowanie, przechowywanie prac egzaminacyjnych i wydawanie materiałów egzaminacyjnych, umożliwienie korzystania z komputera ze stałym łączem internetowym, telefonu, faksu, przygotowanie oznakowania szkoły, a także na inne czynności związane z organizacją POP. Przy czym podczas organizacji POP nie są nabywane żadne towary ani materiały w imieniu gminy. Gmina świadczy jedynie usługi organizacyjne tzn. udostępnia sale i pomieszczenia, umożliwia korzystanie z komputera oraz przygotowuje oznakowanie szkoły.
Gmina zapytała czy zwrot środków przez OKE za materiały zakupione oraz zużyte na egzamin zawodowy oraz organizacja POP w siedzibie szkół będą czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT. Sama stanęła nana stanowisku, że czynności takie jako niemające charakteru usługi nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.