Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa w sprawie opodatkowania VAT zamiany zabudowanej nieruchomości gminnej (sygnatura akt: I FSK 310/12).
NSA nie podzielił korzystnego dla gminy stanowiska sądu I instancji, że sprzeczne z przepisami prawa cywilnego jest dzielenie dostawy gruntu zabudowanego na dwie samodzielne i odrębne transakcje dotyczące gruntu oraz budynku.
Co prawda, jak przypomniał sędzia sprawozdawca Roman Wiatrowski, w orzecznictwie NSA pojawił się pogląd o nierozłączności budynku i gruntu, jednak zaraz zwrócił uwagę na stanowisko Trybunału Sprawiedliwości UE, które przyznaje prymat aspektom ekonomicznym przed prawnymi. Taki sam wniosek płynie z analizy samej ustawy o VAT.
W ocenie NSA skutków wynikających z prawa cywilnego nie można z automatu przenosić na grunt podatkowy. Dlatego w spornej sprawie należało uznać, że doszło tylko do dostawy gruntu, a nie budynku. Biorąc pod uwagę odrębność ekonomiczną i nie negując, że wraz z gruntem dochodzi do przeniesienia budynku, sporna transakcja podlegała jednak opodatkowaniu VAT jako dostawa gruntu.
O opodatkowaniu nie zawsze przesądzają cywilnoprawne skutki umowy