Resort edukacji nie przewiduje nowelizacji przepisów w tym zakresie.
Art. 14 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D4C233C481292543E63865EA8A493018?id=185407]ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi[/link] zabrania sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczych. Dyrektorzy szkół wiejskich chcieli jego złagodzenia, argumentując, że w małych miejscowościach, gdzie nie ma świetlic wiejskich, to wokół szkoły skupia się życie społeczności. Bywa, że tylko szkoła ma wystarczająco dużą salę na zorganizowanie jakiejś imprezy.
Dyrektorzy szkół, aby odciążyć budżet gminy, chcieliby organizować zabawy choinkowe, sylwestra, uroczystości gminne dla dorosłych, a więc z alkoholem. Odbywałyby się w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych: podczas ferii lub przerw świątecznych. Zdobyte środki przeznaczane byłyby na pilne potrzeby szkół, np. drobne zakupy lub remonty. Przepisy wspomnianej ustawy jednak na to nie pozwalają.
Innym pomysłem dyrektorów jest sprzedaż posiłków przygotowanych przez stołówki szkolne. Także nie wolno im tego robić, bo jest to traktowane jako komercyjna działalność gospodarcza.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie widzi możliwości zmiany przepisów. Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w MEN, odpowiadając na interpelację posła Mariusza Grada, uzasadnia, że art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest gwarancją realizacji ustawowego obowiązku podejmowania działań w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi przez jednostki samorządu terytorialnego.