Ustawodawca wyposażył powiat w dwa organy kolegialne: radę i zarząd. Obydwa pochodzą z wyborów. Z tą różnicą, że rada jest wybierana w wyborach powszechnych. Zarząd natomiast jest wybierany przez powiatowy organ stanowiący. Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że zgodnie z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5F6587C00BE3E6070EF5B8136C19030E?id=163434]ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1592 ze zm.)[/link] organem powiatu nie jest starosta (por. art. 8 ust. 2).
[srodtytul]Wyłączna właściwość[/srodtytul]
Zgodnie z art. 12 pkt 2 ustawy o samorządzie powiatowym (dalej – usp) do wyłącznej właściwości rady powiatu należy wybór i odwołanie zarządu. Organ wykonawczy składa się z trzech – pięciu osób, wliczając w to starostę i jego zastępcę (art. 27 ust. 1 usp). Ustawa przewiduje różny tryb wyboru starosty i pozostałych członków zarządu. Mianowicie zgodnie z ust. 2 omawianego przepisu [b]rada wybiera starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym. Natomiast wybór pozostałych członków zarządu następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady[/b], również w głosowaniu tajnym. Kandydatów na wicestarostę i pozostałych członków zarządu zgłaszać może tylko i wyłącznie starosta. Ponieważ ustawa nie wskazuje, czy wybór członków zarządu powinien nastąpić spośród radnych czy też tylko i wyłącznie spośród osób niebędących radnymi, należy przyjąć, że zarówno starosta, jak i pozostali członkowie zarządu mogą być radnymi, jak również osobami wyłonionymi spoza rady.
Muszą być to jednak osoby, które posiadają polskie obywatelstwo. Członek zarządu powiatu nie może być równocześnie posłem, senatorem, pracownikiem administracji rządowej, jak również członkiem organu innej jednostki samorządu terytorialnego (art. 26 ust. 2 i 2a usp).
[srodtytul]Niedopełnienie obowiązków[/srodtytul]