Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 21 listopada 2018 r. Spór dotyczył wykładni przepisu art. 2 ust. 1 pkt 4 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.u.c.p.g.), definiującego właściciela nieruchomości.
Czytaj także: Opłata za śmieci nie jest karą - wyrok NSA
Gmina nałożyła na Marię M. obowiązek złożenia deklaracji i uiszczenia zaległych opłat za gospodarowanie opłatami z należącej do niej nieruchomości, która od kilku lat była wynajmowana. Kobieta odwołała się od tej decyzji zarzucając mylne przyjęcie, iż do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, jak i ponoszenia z tego tytułu opłaty na rzecz gminy obowiązany jest właściciel nieruchomości, podczas gdy z przepisów wynika, iż obowiązanym jest również najemca.
Obowiązek właściciela
Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Przypomniało, że w styczniu 2013 roku weszła w życie gruntowna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wprowadziła ona generalną zasadę, zgodnie z którą gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Właściciele nieruchomości, są obowiązani ponosić na rzecz gminy, na terenie której są położone ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przy czym obowiązek ten powstaje za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec lub za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne. W myśl art. 2 ust. 1 pkt. 4 ustawy, przez właściciela nieruchomości należy rozumieć także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością, którymi zgodnie z ugruntowaną doktryną jest również najemca nieruchomości.
SKO stwierdziło, że z przytoczonych przepisów wynika wprost, że zobowiązanym do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest właściciel nieruchomości, i na takiej samej zasadzie współwłaściciele oraz inne podmioty władające nieruchomością. Zdaniem SKO najemcy lokali nie są w żadnym stopniu osobami władającymi nieruchomością, są jedynie użytkownikami poszczególnych jej części – tj. lokali, które zajmują na podstawie odrębnej umowy cywilno-prawnej, jaką zawarli z właścicielem nieruchomości jako całości.