Gospodarka finansowa jednostki samorządu terytorialnego i jej jednostek organizacyjnych obejmuje powstawanie i realizację należności i zobowiązań zarówno z tytułu dochodów publicznoprawnych, jak również umów cywilnoprawnych, których stroną jest jednostka samorządu terytorialnego lub jej jednostka organizacyjna.
W niektórych przypadkach powstają [b]wzajemne należności i zobowiązania jednostki samorządu terytorialnego i jej jednostek organizacyjnych z innym podmiotem zewnętrznym, tzn. jednostka samorządu terytorialnego może być jednocześnie w stosunku do podmiotu zewnętrznego zarówno wierzycielem, jak i zobowiązanym[/b].
Rozliczenia wzajemne dotyczyć mogą różnych tytułów prawnych zarówno dochodów publicznoprawnych, jak również stosunków cywilnoprawnych.
[srodtytul]Zobowiązania podatkowe[/srodtytul]
Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link] dopuszczają możliwość potrącenia wzajemnych należności na wniosek podatnika lub z urzędu.