Momentem początkowym czteroletniej kadencji gminnych radnych jest jednolicie w całej Polsce dzień wyznaczony przez prezesa Rady Ministrów na przeprowadzenie wyborów do rad gmin. Oznacza to również, że kadencja radnego nie może trwać dłużej niż cztery lata od wymienionego początku kadencji organu stanowiącego, niezależnie od dnia, w którym mandat został przez niego obsadzony.
[srodtytul]Termin wpływa na uprawnienia[/srodtytul]
To nie wszystko. Jak wynika z art. 26 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163433]ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.)[/link], kadencja wójta rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy (lub wyboru go przez radę gminy) i kończy z dniem upływu kadencji rady gminy.
Kadencja gminnych rad, które zostały wyłonione w wyborach samorządowych przeprowadzonych w 2006 r., zakończy się 12 listopada tego roku. Oznacza to, że dzień ten jest ostatnim, w którym gminne rady mogą się zebrać na sesjach i podejmować wiążące uchwały. Po tej dacie radni tracą uprawnienie do pełnienia swej funkcji.
Od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątek, który dotyczy przewodniczącego rady. Zgodnie z art. 20 ust. 2 gminnej ustawy ustrojowej pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju. Nie oznacza to jednak, że kadencja przewodniczącego rady trwa dłużej niż kadencja pozostałych radnych, ale jedynie to, że ustawodawca powierzył mu do wykonania ten ostatni obowiązek.