Stanowisko dyrektora szkoły publicznej powierza organ prowadzący. W wypadku placówek prowadzonych przez gminy uprawnionym jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Zasadą jest, że kandydata na to stanowisko należy wyłonić w drodze konkursu.
Ustawodawca przewidział również sytuacje wyjątkowe, w których z przeprowadzenia konkursu można zrezygnować. Pierwszą przewiduje art. 36a ust. 4 ustawy [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr256poz2572.asp]o systemie oświaty[/link], zgodnie z którym organ prowadzący szkołę powierza stanowisko jej dyrektora ustalonemu przez siebie kandydatowi, jeżeli do konkursu na to stanowisko nie zgłosił się żaden kandydat. W takiej sytuacji konieczne jest zasięgnięcie opinii rady szkoły i rady pedagogicznej.
Drugi wyjątek przewidziany został w ust. 5 art. 36a. Stanowi on, że do czasu obsadzenia stanowiska w drodze konkursu czy też w sposób określony w art. 36a ust. 4 organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły jej wicedyrektorowi, a tam, gdzie wicedyrektora nie ma – nauczycielowi tej szkoły. Pamiętać należy, że powierzenie obowiązków dyrektora szkoły jej wicedyrektorowi lub nauczycielowi nie może trwać dłużej niż dziesięć miesięcy.
[wyimek]Obowiązki kierownika szkoły może powierzyć wójt jako organ prowadzący[/wyimek]
W tym czasie organ prowadzący jest nie tylko uprawniony, ale wręcz zobowiązany do wyłonienia dyrektora w drodze konkursu albo obsadzenia tego stanowiska w sposób przewidziany w art. 36a ust. 4 ustawy o systemie oświaty.