Aby z tych środków skorzystać, należy złożyć wniosek. [b]Nieprzekraczalnym terminem jest 18 lutego[/b] – informuje Ministerstwo Infrastruktury.
Środki zostaną przyznane tym gminom, powiatom i województwom, które zaplanują inwestycje mieszczące się w kryteriach opracowanych przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Generalnie środki z tej rezerwy przeznacza się na dofinansowanie inwestycji na drogach publicznych, o czym informuje art. 26 ust. 1 pkt 1 i 3 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2003/DU2003Nr203poz1966a.asp]ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego[/link]. To są jednak pieniądze dodatkowe.
[srodtytul]Z własnych budżetów[/srodtytul]
Zasadą jest, że za utrzymanie dróg publicznych zaliczonych do jednej z czterech kategorii płaci zarządca: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządy – województwa, powiaty i gminy. Ustawodawca inaczej potraktował miasta na prawach powiatu. Jednostki te są bowiem właścicielami wszystkich dróg znajdujących się w ich granicach. Również krajowych i wojewódzkich.
Budzi to sprzeciw samorządów skupionych wokół Związku Miast Polskich. W stanowisku przyjętym na VIII Kongresie ZMP zapisano, że [b]ustawodawca, przekazując miastom na prawach powiatu wszystkie drogi w ich granicach, zapomniał o przyznaniu środków na ich utrzymanie.[/b]