W czwartek wchodzi w życie nowela ustawy o samorządzie gminnym określająca tryb postępowania w sytuacji, gdy przemijająca przeszkoda w wykonywaniu zadań i kompetencji dotknie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przed złożeniem ślubowania.
Jeśli elekt zostanie tymczasowo aresztowany, trafi do więzienia za przestępstwo nieumyślne albo zachoruje na dłużej niż 30 dni, to jego obowiązki przejmie osoba wyznaczona przez premiera, na wniosek wojewody. Jest to wyłom od zasady, że do czasu objęcia obowiązków przez nowego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), jego obowiązki wykonuje poprzednik.
Ustawa zmienia też tryb składania ślubowania. Zasadą pozostaje, że elekt składa je na sesji rady zwołanej w tym celu przez przewodniczącego rady w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Jeżeli sesja się nie odbyła, bo wystąpiły przemijające przeszkody lub też z innej przyczyny, to elekt składa ślubowanie przed właściwym terytorialnie komisarzem wyborczym. Potwierdza to własnoręcznym podpisem pod tekstem ślubowania. Komisarz akt ślubowania przesyła niezwłocznie przewodniczącemu rady. Informację o dacie złożenia ślubowania komisarz podaje do wiadomości mieszkańców gminy w formie komunikatu zamieszczonego w BIP w terminie 14 dni od ślubowania.
Uchylenie się od złożenia ślubowania w terminie trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów jest równoznaczne z odmową złożenia. To zaś skutkuje wygaśnięciem mandatu wójta elekta.
Podstawa prawna: