Tak wynika z nowelizacji ustawy o zatrudnieniu socjalnym i innych ustaw, którą w piątek przyjął Sejm. Organizacje pozarządowe będą mogły tworzyć centra i kluby integracji. Nie będą miały takiego uprawnienia partie polityczne, związki zawodowe, organizacje pracodawców, samorządy ani fundacje tworzone przez partie. Ponadto centra będą mogły tworzyć organizacje kościelne i spółdzielnie socjalne.
Ustawa wprowadza m.in. definicję absolwenta centrum integracji społecznej. Jest nim ten, kto co najmniej sześć miesięcy uczestniczył w zajęciach organizowanych przez centrum i uzyskał stosowne zaświadczenie. Status absolwenta ma przysługiwać przez pół roku od zakończenia zajęć.
Nowelizacja pozwoli również urzędom pracy na wspieranie aktywności zawodowej uczestników centrów i klubów integracji społecznej. Obecnie takie osoby są wykreślane z rejestru bezrobotnych i nie mogą się ubiegać o dotację z Funduszu Pracy. Po zmianach mają one zyskać status poszukujących pracy. Dzięki temu będą mogły liczyć na pomoc w utworzeniu spółdzielni socjalnej.
Nowością jest też umożliwienie spółdzielniom socjalnym prowadzenia statutowej działalności odpłatnej i nieodpłatnej. Ta ostatnia będzie możliwa w zakresie reintegracji zawodowej i społecznej. Zarówno działalność odpłatna, jak i darmowa będą wymagały rachunkowego wyodrębnienia, tak aby możliwe było określenie przychodów, kosztów i wyników.
Etap legislacyjny, skierowana do podpisu prezydenta