Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji zawodowej w zawodzie pracownik socjalny. Tak jak obecnie taka specjalizacja będzie obejmowała dwa stopnie. Zmienić ma się natomiast wykaz jej modułów. Tematyka i forma szkoleń potrzebnych do uzyskania każdej specjalizacji ma bowiem podążać za zmianami, które w ostatnich latach zaszły w pracy socjalnej i pomocy społecznej.
Resort pracy proponuje, aby szkolenie z I stopnia specjalizacji obejmowało warsztat pracy pracownika socjalnego, etykę zawodową i prawa człowieka. Rozwijać ma również umiejętności interpersonalne w pracy socjalnej. Szkolenie ma trwać 170 godzin.
Minimum programowe kursu ze specjalizacji II stopnia będzie się nadal składać z części ogólnej i specjalistycznej. W tej pierwszej mają się znaleźć bloki tematyczne dotyczące mediacji, negocjacji i metod zarządzania w pomocy społecznej. Złożą się na nią również lokalna polityka społeczna i public relations w pomocy społecznej. Nowością będzie też edukacja dotycząca działań Rady Europy w zakresie polityki społecznej.
W części specjalistycznej nauka ma obejmować hospitacje instytucji działających w obszarze danej specjalności. Kursy II stopnia mają trwać łącznie 240 godzin.
Szkolenia organizowane na nowych zasadach będą przede wszystkim musiały odbyć te osoby, które planują pracę w zawodzie. Ci, którzy uzyskają stopnie specjalizacji przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, mają je zachować. Pod koniec 2010 r. pracowników socjalnych było ponad 20 tys.