Wyrobiska górnicze a podatek - opinia prof. Ryszarda Mastalskiego z UW

Wyrok TK w sprawie wyrobisk górniczych nie może być podstawą do wznowienia postępowań podatkowych - uważa prof. Ryszard Mastalski z UW

Publikacja: 02.12.2011 07:10

Wyrok TK w sprawie wyrobisk górniczych nie może być podstawą do wznowienia postępowań podatkowych

Wyrok TK w sprawie wyrobisk górniczych nie może być podstawą do wznowienia postępowań podatkowych

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Wiele nieporozumień pojawiło się w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r. w sprawie podatku od nieruchomości od podziemnych wyrobisk górniczych (sygn. P 33/09).

Dlatego należy pewne kwestie wyjaśnić.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wyrok ten ma charakter interpretacyjny. Przepisy rozpatrywanej ustawy spełniają wymagania wynikające z art. 217, art. 84 i art. 2 konstytucji, gdy chodzi o ich określoność i precyzję, jeżeli rozumie się je w ten sposób, że opodatkowaniu nie podlegają wyrobiska górnicze jako takie, ale – ewentualnie – znajdujące się w nich obiekty budowlane.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdza dotychczasową praktykę, ponieważ nigdy nie było przecież tak, aby podatek od nieruchomości był pobierany od samych tylko wyrobisk, lecz także od obiektów budowlanych w nich zlokalizowanych. Trzeba więc  analizować każdy taki obiekt, by sprawdzić, czy zgodnie z przepisami prawa budowlanego może być uznany za budowlę.

Ten wyrok nie może być podstawą do wznowienia postępowań podatkowych, ponieważ Trybunał Konstytucyjny nie orzekł w nim o niekonstytucyjności badanych  przepisów. Podatnicy mogą natomiast występować do gmin o zwrot nadpłaty, jeśli uważają, że to, co znajduje się w wyrobisku górniczym, zostało niesłusznie uznane za budowlę i w konsekwencji opodatkowane.

Przy rozstrzyganiu ewentualnych sporów lub ustaleniu, czy obiekt budowlany jest budowlą, decydujący głos będą więc mieli nie tyle prawnicy, ile specjaliści z dziedziny budownictwa.

Co ważne, wyrok ten przesądza o tym, że decydujące znaczenie przy rozstrzyganiu tych kwestii mają przepisy ustawy –  Prawo budowlane, a nie jakieś enigmatyczne przepisy znajdujące się w różnych aktach prawnych odnoszących się do budownictwa, np. przepisy prawa wodnego czy prawa o ochronie środowiska.

Powinien on także, biorąc pod uwagę dogłębność merytoryczną jego uzasadnienia ( liczy sobie około 50 stron), rozstrzygnąć ostatecznie ciągnące się latami spory wokół opodatkowania wyrobisk górniczych.

—oprac. g.l.

Autor jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Wrocławskiego

Czytaj także w serwisie:

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?