Czy wójt ma prawo do wyższej odprawy

Wielu wójtów uważa, że radni obniżają im pensje wyłącznie ze względów politycznych

Publikacja: 13.02.2012 07:49

Wielu wójtów uważa, że radni obniżają im pensje wyłącznie ze względów politycznych

Wielu wójtów uważa, że radni obniżają im pensje wyłącznie ze względów politycznych

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Ustawa o pracownikach samorządowych

stanowi, że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy w uchwale. To radni decydują zatem – w granicach określonych przepisami – jakiej wysokości wynagrodzenie zasadnicze wójt otrzyma oraz jakie i w jakiej wysokości dodatki zostaną mu przyznane.

Funkcyjny obligatoryjny

Nic więc dziwnego, że samorządowcy zamierzają odpolitycznić wójtowskie wynagrodzenie. Postulat w tej sprawie złożył na ręce przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Związek Gmin Wiejskich RP.

12,4 tys. zł to maksymalna pensja wójtów w 2012 r.

– Domagamy się w nim wprowadzenia do ustawy o pracownikach samorządowych przepisów, które będą gwarantowały wójtom prawo do obligatoryjnego dodatku funkcyjnego w minimalnej wysokości – mówi Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin. – Obecnie dodatek ten jest fakultatywny, a samorządowe rozporządzenie płacowe określa jedynie jego maksymalną wysokość. Powoduje to, że wójtowie gmin, w których rada pochodzi z „opozycyjnej opcji politycznej", tracą ten dodatek w pierwszej kolejności – wyjaśnia Poznański.

15 tys. zł wynosi w 2012 r. minimalne wynagrodzenie za pracę

Niekorzystne dla wójtów działania rad znajdują poparcie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który uważa, że rada gminy jest podmiotem uprawnionym do jednostronnego obniżenia wynagrodzenia burmistrza (por. wyroki o  sygn.  I PKN  488/00, II PK 27/06). Oznacza to, że może mu obniżyć pensję w każdym momencie, nie pytając zainteresowanego o zgodę.

Poza stabilniejszymi zasadami wynagradzania samorządowcy chcą również większego wsparcia dla osób kończących karierę samorządową.

Osłona socjalna

– Zwracamy się do prezydenta RP o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy legislacyjnej w kwestii godnego zabezpieczenia (w pewnym sensie osłony socjalnej) osób, które przez kilka kadencji pełniły funkcję organu wykonawczego gminy – mówi Ryszard Grobelny, prezes Związku Miast Polskich. – Przez te lata i przy obecnym obciążeniu każda z tych osób w praktyce traci swoje kompetencje w poprzednio wykonywanym zawodzie, a ponadto podlega rocznym ograniczeniom wynikającym z ustawy antykorupcyjnej. Sprawa ta jest już przedmiotem różnych dyskusji, pojawiła się m.in. propozycja, aby kwartalna dziś odprawa obejmowała tyle kwartałów, ile kadencji dana osoba pełniła swoją funkcję – dodaje Ryszard Grobelny.

O odprawy dla odchodzących ze stanowiska wójtów upominał się także poseł Stefan Strzałkowski z PiS. Jego zdaniem zmiany wymagają przepisy, które pozbawiają wójta prawa do odprawy, gdy kończy on swoje urzędowanie w trakcie kadencji.

Dla kogo odprawa

– Zrozumiałe jest, że wójt takiej odprawy nie otrzymuje, gdy np. zostanie odwołany w drodze referendum przez mieszkańców gminy, ale w innych przypadkach rezygnacji ze stanowiska, np. gdy wójt zostanie wybrany do parlamentu, jest to krzywdzące – mówi poseł Stefan Strzałkowski. – Przecież w takiej sytuacji odejście z funkcji wójta nie jest ani zawinione, ani też spowodowane nieprawidłowym wypełnianiem przez wójta obowiązków – argumentuje.

Zgodnie z art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych wójtom, których stosunek pracy został rozwiązany z powodu upływu kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczanego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Odprawa ta nie przysługuje jednak, gdy wójt zostanie wybrany na kolejną kadencję w tej samej gminie.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Czytaj także w serwisie:

Samorząd

»

Praca w samorządzie

Ustawa o pracownikach samorządowych

stanowi, że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy w uchwale. To radni decydują zatem – w granicach określonych przepisami – jakiej wysokości wynagrodzenie zasadnicze wójt otrzyma oraz jakie i w jakiej wysokości dodatki zostaną mu przyznane.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr