Zgromadzenie Związku Międzygminnego Strefa Usług Komunalnych w Kraśniku ustaliło zasady przyznawania i wysokość diet dla członków zgromadzenia, a także zasady zwrotu kosztów podróży służbowych przedstawicieli zgromadzenia. Jako podstawę prawną uchwały wskazało art. 25 ust. 4 i art. 69 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym.
Wojewoda lubelski uznał, że powołane przepisy prawne nie mogą stanowić podstawy do przyjęcia takiej regulacji. Przepis art. 25 ust. 4 stanowi, że na zasadach ustalonych przez radę gminy radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży. Zgodnie zaś z art. 69 ust. 1 i 3 ustawy o samorządzie gminnym organem stanowiącym i kontrolnym związku międzygminnego jest zgromadzenie związku, do którego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rady gminy.
Wojewoda podniósł, że przepisy ustawy (art. 70 ust. 1 i 2) stanowią, iż w skład zgromadzenia związku wchodzą wójtowie gmin uczestniczących w związku, a na wniosek wójta rada gminy może powierzyć reprezentowanie gminy w zgromadzeniu zastępcy wójta albo radnemu. Wynika z tego, że osoby wchodzące w skład organu stanowiącego i kontrolnego związku są jego członkami, nie są natomiast radnymi w rozumieniu przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Nie wiąże ich także mandat z tytułu wykonywania funkcji członka organu związku. A to oznacza, że nie mają do nich zastosowania regulacje dotyczące diet i zwrotu kosztów podróży radnym rady gminy.
Wojewoda podkreślił, że dieta, o której mowa w art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym, nie jest terminem tak pojemnym, aby objąć nim rekompensatę, ekwiwalent czy też wynagrodzenie za udział w posiedzeniach organu wykonawczego osoby prawnej.
Zdaniem wojewody jedyną podstawą do przyznania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu związku jest zatrudnienie na podstawie wyboru, o ile statut związku tak stanowi, stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o pracownikach samorządowych. Statut związku Międzygminnego Strefa Usług Komunalnych w Kraśniku nie zawiera stosownych regulacji.