– W świetle powyższego przepisu nie ma podstaw do podejmowania uchwał w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków kierownika domu pomocy społecznej – wyjaśnia Jolanta Chmielewska, wojewoda łódzki. – Upoważnienia takiego nie daje również żaden inny przepis obowiązującego prawa.
Stanowisko to potwierdza orzecznictwo sądowe. W szczególności wskazać można wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 1 grudnia 2008 r., w którym sąd stwierdził, że zarząd powiatu nie ma żadnego upoważnienia do podejmowania uchwał w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków kierownika (dyrektora) domu pomocy społecznej (sygn. III SA/Lu 413 /08).
– W obowiązujących przepisach można wskazać normy, które przewidują możliwość tymczasowego powierzania obowiązków określonego organu administracji publicznej czy kierownika innej jednostki organizacyjnej wykonującej zadania publiczne – mówi Jolanta Chmielewska. – Takim przepisem jest na przykład § 26 ust. 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie kolegiów pracowników służb społecznych (DzU z 2005 r. nr 61, poz. 544). Upoważnia on organ prowadzący do powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora takiego kolegium ustalonemu przez siebie kandydatowi na jeden rok szkolny. W ustawie o pomocy społecznej takiego przepisu natomiast nie ma.
sygnatura akt PNK-I.4131. 33.2012