Nie można powołać p.o kierownika domu pomocy społecznej

Zarząd powiatu nie może podjąć decyzji, w której powoła pełniącego obowiązki kierownika domu pomocy społecznej

Publikacja: 02.04.2012 08:19

Ustawa o pomocy społecznej nie przewiduje możliwości zatrudnienia osoby pełniącej obowiązki kierowni

Ustawa o pomocy społecznej nie przewiduje możliwości zatrudnienia osoby pełniącej obowiązki kierownika domu pomocy społecznej

Foto: Fotorzepa, Marcin Zubrzycki Marcin Zubrzycki

Zarząd powiatu sieradzkiego podjął uchwałę w sprawie powierzenia wskazanej osobie  obowiązków dyrektora domu pomocy społecznej do czasu wyłonienia nowego dyrektora w drodze konkursu.

Uchwałę tę zakwestionował wojewoda łódzki (sygnatura akt PNK-I.4131. 33.2012).

Stwierdził, że została podjęta z istotnym naruszeniem prawa, w szczególności art. 112 ust. 7

ustawy o pomocy społecznej

. Zgodnie z jego treścią zarząd powiatu zatrudnia kierowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej po zasięgnięciu opinii kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie lub kierownika ośrodka pomocy społecznej w mieście na prawach powiatu.

– W świetle powyższego przepisu nie ma podstaw do podejmowania uchwał w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków kierownika domu pomocy społecznej – wyjaśnia Jolanta Chmielewska, wojewoda łódzki. – Upoważnienia takiego nie daje również żaden inny przepis obowiązującego prawa.

Stanowisko to potwierdza orzecznictwo sądowe. W szczególności wskazać można wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 1 grudnia 2008 r., w którym sąd stwierdził, że zarząd powiatu nie ma żadnego upoważnienia do podejmowania uchwał w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków kierownika (dyrektora) domu pomocy społecznej (sygn. III SA/Lu 413 /08).

– W obowiązujących przepisach można wskazać normy, które przewidują możliwość tymczasowego powierzania obowiązków określonego organu administracji publicznej czy kierownika innej jednostki organizacyjnej wykonującej zadania publiczne – mówi Jolanta Chmielewska. – Takim przepisem jest na przykład § 26 ust. 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie kolegiów pracowników służb społecznych (DzU z 2005 r. nr 61, poz. 544). Upoważnia on organ prowadzący do powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora takiego kolegium ustalonemu przez siebie kandydatowi na  jeden rok szkolny. W ustawie o pomocy społecznej takiego przepisu natomiast nie ma.

sygnatura akt PNK-I.4131. 33.2012

Zarząd powiatu sieradzkiego podjął uchwałę w sprawie powierzenia wskazanej osobie  obowiązków dyrektora domu pomocy społecznej do czasu wyłonienia nowego dyrektora w drodze konkursu.

Uchwałę tę zakwestionował wojewoda łódzki (sygnatura akt PNK-I.4131. 33.2012).

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr