Rada Gminy Witnica ustaliła wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o wydanie zezwolenia na świadczenie usług opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych. Część postanowień tej uchwały zakwestionował wojewoda lubuski.
– Rada była uprawniona jedynie do określenia wyposażenia technicznego, jakie powinien posiadać przedsiębiorca, oraz zabiegów sanitarnych i porządkowych związanych ze świadczonymi usługami – uzasadnia Teresa Kaczmarek, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Tymczasem uregulowała przede wszystkim inne kwestie – wyjaśnia.
Określiła m.in. wymagania formalnoprawne, jakie powinien spełniać wniosek przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie. Określiła także wymagania i obowiązki w trakcie wykonywania usług (czyli już po uzyskaniu zezwolenia).
– Na niedopuszczalność formułowania takich zapisów wielokrotnie zwracały uwagę sądy administracyjne – mówi Teresa Kaczmarek.
Przykładem jest orzeczenie WSA w Gliwicach z 29 września 2010 r., w którym sąd wskazał, że rada gminy nie ma ustawowego upoważnienia, by w uchwale określać sposób prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności po uzyskaniu zezwolenia (sygn. II SA/ Gl 354/10).