W piątek Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt AKT I FSK 520/12) uznał, że gmina, która pobiera opłatę za wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, nie działa jako podatnik, a czynności te nie podlegają opodatkowaniu VAT. To precedensowe orzeczenie ma ogromne znaczenie dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, które pobierają opłaty za czynności administracyjne związane z wydawaniem różnego rodzaju zezwoleń, licencji, zaświadczeń, pozwoleń itp.
Ze zwolnieniem
Kanwą sporu była interpretacja, o którą wystąpiło miasto Katowice. We wniosku gmina wyjaśniła, że jako jednostka samorządu terytorialnego realizuje usługi administracji publicznej, które nie mają charakteru cywilnoprawnego. Pobiera za nie opłaty, ale obowiązek ten wynika z odpowiednich przepisów. Chodzi m.in. o należności za wydawanie licencji dla taksówkarzy czy prawa jazdy, rejestrację pojazdu, zezwolenie na sprzedaż alkoholu, udostępnianie danych meldunkowych.
Wnioskodawca był przekonany, że realizowanie czynności polegających na pobieraniu opłat za usługi administracji publicznej związanych z wykonywaniem zadań nałożonych ustawą o samorządzie gminnym nie podlega opodatkowaniu VAT.
Fiskus uznał stanowisko Katowic za błędne. Co prawda wskazał na art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, który co do zasady nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej ani urzędów je obsługujących w zakresie, w jakim realizują nałożone na nie zadania. Jednakże, jego zdaniem, jednostki samorządu terytorialnego, takie jak gminy, powiaty czy województwa, są innymi niż organy władzy publicznej uczestnikami sektora finansów publicznych. W związku z tym nie korzystają z wyłączenia z opodatkowania z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, choć są zwolnione z VAT na podstawie przepisów wykonawczych.
Taka wykładnia nie satysfakcjonowała wnioskodawcy. Bo choć fiskus stwierdził, że pobór opłat korzysta ze zwolnienia, to uznanie ich za opodatkowane VAT korzystne nie było. Oznaczałoby m.in. konieczność ewidencjonowania takich zdarzeń i w istotny sposób wpływałoby na ogólne rozliczenie gminy z fiskusem.