Adam N. ma podpisaną umowę na wywóz śmieci z prywatną firmą. Zastanawia się, czy 1 lipca 2013 r., gdy gmina przejmie obowiązki odbioru odpadów i wyznaczy do tego konkretną firmę, jego dotychczasowa umowa będzie nadal obowiązywała.
Rzeczywiście, już za kilka miesięcy nastąpi tzw. rewolucja w systemie gospodarki odpadami. Gminy zaczną odpowiadać za śmieci, jakie powstają na ich terenie. Muszą zorganizować ich odbiór i zapewnić jak najwyższy poziom ich przetwarzania. Samorządy w drodze przetargu wyłonią firmy, które z naszych domów zabiorą odpady. Taki nowy system wprowadza ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy te nie powodują jednak, że umowy, jakie dziś mieszkańcy gmin mają z prywatnymi firmami, wygasną 1 lipca 2013 r. O to trzeba zadbać samemu.
Osoba, która nie wypowie umowy firmie, będzie musiała nadal jej płacić. W konsekwencji zapłaci za wywóz śmieci podwójnie. To dlatego, że gmina naliczy jej opłatę jak każdemu innemu mieszkańcowi. Prywatny przedsiębiorca dotychczas zabierający śmieci będzie mógł się upomnieć o swoją należność wynikającą z wciąż ważnej umowy.
Mieszkańcy muszą więc spojrzeć w swoje umowy już teraz i dowiedzieć się, jakie są w nich terminy wypowiedzenia zobowiązań. Następnie w odpowiednim czasie powinni wypowiedzieć umowę. Gdy w umowie nie ma określonych terminów, wygasa ona niezwłocznie po jej wypowiedzeniu, o czym mówi art. 365[1] kodeksu cywilnego.
Mieszkańcy powinni także zostać poinformowani przez swoich wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast o nowych obowiązkach, zasadach odbioru odpadów i organizacji całego systemu. W kampaniach informacyjnych gmina powinna przypominać o konieczności wypowiedzenia dotychczasowych umów.