Sąd wyjaśnił, jak dzielić na raty opłatę za użytkowanie wieczyste

Użytkownik wieczysty płaci podwyżkę rozbitą na dwie równe raty - orzekł Sąd Najwyższy

Publikacja: 04.03.2013 08:25

Od roku gminy mają obowiązek rozkładać na raty wysoką podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste. W praktyce jednak zarówno samorządy, jak i sądy rozstrzygające spory na tym tle mają  problemy z ustaleniem, jak to robić.

Uchwała przesądziła

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która pozwoli rozwiać te wątpliwości. Była to odpowiedź na pytanie prawne  Sądu Okręgowego w Toruniu dotyczące aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Sąd, rozpatrując apelację,  nabrał wątpliwości prawnych. Chodzi o to, że od 9 października 2011 r. ustawa o gospodarce nieruchomościami nałożyła na właścicieli gruntów obowiązek rozkładania na raty podwyżki przekraczającej ponaddwukrotnie dotychczasową opłatę roczną.

Gminy mają problemy z  interpretacją zasad aktualizacji opłaty za użytkowanie

Art. 77 ust. 2a tej ustawy mówi, że gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie dotychczasową opłatę, użytkownik wnosi opłatę roczną w wysokości dwukrotności dotychczasowej, a pozostałą kwotę ponad tę dwukrotność rozkłada się na dwie równe części, które powiększają dotychczasową opłatę roczną w następnych dwóch latach.

Podwyżka dla spółki przekroczyła wspomniany limit, a sąd miał wątpliwości, według jakich zasad powinno się liczyć wysokość rat, a konkretnie tej  ostatniej, ponieważ znanych jest kilka opinii w tej kwestii.

Różne wersje

Zdaniem Ministerstwa Transportu i Budownictwa na przykład w pierwszym roku od aktualizacji użytkownik ma obowiązek wpłacić kwotę odpowiadającą dwukrotności opłaty rocznej wnoszonej przed aktualizacją. Natomiast pozostałą do zapłaty kwotę rozkłada się mu na dwie równe części, które powiększają w dwóch kolejnych latach kwotę dotychczasowej opłaty rocznej.

W piśmiennictwie natomiast przeważa stanowisko, że użytkownik w drugim roku od aktualizacji wnosi opłatę stanowiącą sumę dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej i połowy nadwyżki ponad  dwukrotność opłaty, a w trzecim roku od aktualizacji opłata będzie sumą opłaty ustalonej w drugim roku i drugiej połowy nadwyżki. Stanowiska te różnią się. Z tego powodu sąd okręgowy zwrócił się do SN o wyjaśnienie tych wątpliwości.

Sąd Najwyższy (sygnatura akt III CZP 110/12) stwierdził, że w przypadku gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty, użytkownik wieczysty w drugim roku od aktualizacji wnosi opłatę w wysokości stanowiącej sumę dwukrotności dotychczasowej opłaty i połowy nadwyżki ponad dwukrotność tej opłaty, a w trzecim roku od aktualizacji wnosi opłatę w wysokości stanowiącej sumę opłaty ustalonej w drugim roku i połowy nadwyżki ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty.

W praktyce większość gmin stosuje wykładnię przepisów, jak ta wynikająca z uchwały Sądu Najwyższego.

Od roku gminy mają obowiązek rozkładać na raty wysoką podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste. W praktyce jednak zarówno samorządy, jak i sądy rozstrzygające spory na tym tle mają  problemy z ustaleniem, jak to robić.

Uchwała przesądziła

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem