W piątek Sejm rozpatrzył poprawki Senatu i ostatecznie uchwalił nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych.
Uchwalona nowelizacja nie pozostawia wątpliwości. Stanowisko sekretarza musi być obsadzone w każdej gminie, powiecie czy województwie samorządowym. Po jej wejściu w życie niemożliwe więc będzie, by obowiązki sekretarza gminy czy powiatu wykonywał inny urzędnik na podstawie powierzenia mu tych obowiązków.
Zmieniona została także definicja wolnego stanowiska urzędniczego w ten sposób, że ogranicza możliwość obsadzania wolnych stanowisk urzędniczych w drodze awansu wewnętrznego.
Obecnie wolne jest m.in. takie stanowisko np. w urzędzie gminy, na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy tej jednostki. Taka redakcja przepisu dopuszcza zatem możliwość awansowania na urzędnika również zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi, a także doradców i asystentów.
Nowelizacja taką możliwość blokuje. Wprowadza zamiast niej awans wewnętrzny w ramach tej samej grupy stanowisk. Oznacza to, że na stanowisko urzędnicze będzie można awansować jedynie innego urzędnika. Pracownika zatrudnionego na stanowisku pomocniczym i obsługi awansować zaś będzie można jedynie na inne stanowisko pomocnicze i obsługi.