WSA: Gminy utrudniają zakładanie prywatnych przedszkoli

Aby nie wydać zezwolenia, burmistrz specjalnie, wbrew przepisom, domagał się dokumentów – uznał sąd.

Publikacja: 05.06.2013 09:18

WSA: Burmistrz wbrew przepisom utrudniał założenie prywatnego przedszkola na terenie gminy

WSA: Burmistrz wbrew przepisom utrudniał założenie prywatnego przedszkola na terenie gminy

Foto: Fotorzepa

Przedsiębiorca postanowił założyć prywatne przedszkole. Złożył wniosek o wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez burmistrza miasta. Ten uznał jednak, że wymaga on uzupełnienia. Wezwał wnioskodawcę m.in. do potwierdzenia zgodności z dowodem osobistym jego danych. Ponadto zażądał przedłożenia zgody właściciela budynku, w którym ma być prowadzone przedszkole, a także informacji dotyczących kadry pedagogicznej przewidzianej do zatrudnienia w placówce. Wnioskodawca nie dostarczył tych informacji. Wtedy burmistrz odmówił wpisania przedszkola do ewidencji.

Arogancja kuratora

Kurator oświaty, do którego trafiło odwołanie, utrzymał w mocy postanowienie burmistrza. Jego zdaniem przedsiębiorca nie wyjaśnił, czy ma prawo dysponowania lokalem, w którym zamierza prowadzić placówkę. Nie udowodnił, że właściciel budynku wyraził zgodę na podnajem nieruchomości na cele przedszkolne. Oznacza to, że nie spełnił warunków, o których mowa w art. 82 ust. 2 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (uso).

Niedoszły właściciel przedszkola złożył skargę do warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten dość szybko uznałII (SA/Wa 358/13), że decyzje burmistrza i kuratora oświaty powinny zostać wyeliminowane z obrotu prawnego jako wadliwe. Nakazał też burmistrzowi ponowne rozpatrzenie wniosku o wpis do ewidencji zgodnie z wykładnią art. 82 uso zaprezentowaną w uzasadnieniu wyroku.

Jeżeli przepis czegoś nie nakazuje, organ nie może wykreować takiego obowiązku

Sąd podkreślił, że przepisy nie nakładają obowiązku przedkładania dokumentów potwierdzających tożsamość. Jego obowiązkiem jest podanie adresu, pod którym zamierza prowadzić daną placówkę. Nie ma też konieczności wykazywania, że przedsiębiorca ma tytuł prawny do lokalu.

Zdaniem sądu, również trzecie żądanie było bezpodstawne. Zgłoszenie do ewidencji zawierało już bowiem załącznik, w którym zapisano dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych.

Skąd zatem taki upór burmistrza, który utrudnił życie chcącemu założyć przedszkole w gminie?

Sąd zauważył – na marginesie – że wnioskodawca był kiedyś zastępcą obecnego burmistrza. Dlatego tym bardziej dziwne się wydało, że burmistrz zażądał od niego potwierdzenia tożsamości. Przecież się dobrze znali.

Eksperci zauważają jednak, że ten wyrok jest ważny z innych powodów. – Nie spodziewajmy się, że ta sprawa to wyjątek – zauważa Mateusz Pilich, autor komentarza do ustawy o systemie oświaty.

– Takich i innych wypadków tępienia szkół niepublicznych mamy i będziemy mieli coraz więcej. Mniejsza o osobiste animozje między burmistrzem a jego dawnym bliskim kolegą i podwładnym. Podstawowa przyczyna niechęci do szkolnictwa niepublicznego to oczywiście pieniądze, a raczej ich brak – zauważa.

Z oszczędności

Samorząd musi bowiem placówce niepublicznej wypłacać dotacje. Taki obowiązek wynika z uso. Aby zaoszczędzić, gminy niekiedy utrudniają zakładanie niepublicznych placówek.

Monika Ebert, prezes Stowarzyszenia Rodziców TU, zauważa, że pozwala im na to art. 82 ustawy, który daje szerokie możliwości interpretacji.

– Bywa, że od osoby chcącej wpisać do ewidencji przedszkole niepubliczne wymaga się dostarczenia zaświadczenia o niekaralności czy też pozwolenia wydawanego przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego – zauważa.

– W relacji władza – jednostka musi obowiązywać ścisła zasada, że jeżeli coś nie jest nakazane przez przepis, to organ nie może sam wykreować takiego obowiązku. Tymczasem art. 82 uso generalnie zobowiązuje do podania informacji, a nie składania dziesiątków dokumentów. Mają one pomóc, a nie tłamsić ludzką aktywność – podkreśla Pilich.

Praca, Emerytury i renty
Czy liceum i studia wliczają się do emerytury?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Spadki i darowizny
Kto dziedziczy po bracie kawalerze lub niezamężnej siostrze?
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Nieruchomości
Jak blisko granicy działki sąsiada można sadzić drzewa? Oto co mówi prawo
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie będą tracić wynagrodzenia przez wycieczki
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście