Rada Miejska w Środzie Wielkopolskiej podjęła uchwałę w sprawie opłaty targowej (sygn. akt: 11/606/2013). Określiła w niej wysokość opłaty, zarządziła jej pobór w drodze inkaso, wyznaczyła inkasentów. Ustaliła też wynagrodzenie dla inkasentów i wskazała terminy dokonywania wpłat pobranej opłaty targowej.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu stwierdziła nieważność uchwały i uchyliła ją w całości.

Rada ustaliła stawki opłaty targowej za każdy zajęty metr kwadratowy powierzchni zajętej pod handel. Zadecydowała ponadto, że opłacie podlega również teren zajęty „pod ekspozycję towarów i zaplecze magazynowe (np. powierzchnie zajęte przez przyczepki samochodowe)". W ocenie kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu taka regulacja jest sprzeczna z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który opłatę targową wiąże ze sprzedażą, a nie z powierzchnią targowiska zajętą na prowadzenie handlu.

Ponadto RIO stwierdziła, że zakwestionowana uchwała powtarza w swojej treści regulacje ustawowe, wskazując, że targowiskiem jest każde miejsce, na którym prowadzony jest handel. Powtarzanie regulacji ustawowej w uchwale stanowi zaś naruszenie zasad techniki prawodawczej.