Prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego, który już po wakacjach ma trafić pod obrady Sejmu, zawiera rozwiązania wzmacniające pozycję rady gminy względem wójta.
Pomoc merytoryczna
– Obecnie rada gminy nie ma żadnego upoważnienia do nakładania obowiązków na jakiegokolwiek pracownika gminy ani do wydawania poleceń osobom, dla których pracodawcą jest wójt – wyjaśnia Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. – Nie jest również uprawniona do zobowiązania wójta do wydawania poleceń określonej treści swoim pracownikom – dodaje.
W sytuacjach konfliktowych, gdy między wójtem a radą występuje silny rozdźwięk, może to doprowadzić do paraliżu organu stanowiącego gminy.
Aby takim sytuacjom zapobiec, prezydencki projekt proponuje, aby obsługa rady była nadal prowadzona przez pracowników urzędu gminy, jednak za pośrednictwem jednostki organizacyjnej urzędu (biura rady), której pracownicy merytorycznie podlegaliby wyłącznie przewodniczącemu rady. Czynności z dziedziny prawa pracy ich dotyczące wymagałyby opinii przewodniczącego rady.
Projekt zakłada także wyodrębnienie w budżecie gminy środków (rezerwa celowa) na ekspertyzy i opinie sporządzane na zamówienie rady.