Rz: Gmina Wrocław dopięła swego, bo poniedziałkowa uchwała NSA w sprawie statusu gminnej jednostki budżetowej jest zgodna z jej stanowiskiem. Czy inne gminy mają też powód do radości?
Jerzy Martini:
Niestety, dla większości gmin uchwała NSA to ogromny problem. Oznacza bowiem całkowite odwrócenie praktyki od lat ukształtowanej w Polsce, zgodnie z którą jednostki budżetowe działały jako odrębni od gmin podatnicy. Dostosowanie się do zasad wynikających z uchwały NSA oznacza konieczność zasadniczej zmiany sposobu rozliczania VAT przez gminy.
Jak zacząć porządkowanie rozliczeń w gminie, która rejestrowała swoje jednostki budżetowe dla celów VAT?
Przede wszystkim osoby odpowiedzialne za rozliczenia VAT w gminach muszą dokonać weryfikacji działalności wykonywanej przez jednostki budżetowe w celu określenia ich skutków w VAT. Konsolidacja z punktu widzenia rozliczeń VAT powinna zapewnić jednolite podejście do oceny poszczególnych zdarzeń wywołujących skutki w VAT. Najprawdopodobniej w rezultacie uwzględnienia w rozliczeniach VAT sprzedaży jednostek budżetowych zmieni się też współczynnik sprzedaży pozwalający na odliczenie VAT. To zaś może pociągnąć za sobą dodatkowe utrudnienia przy powszechnym ostatnio odzyskiwaniu VAT przez gminy.