Do marszałka Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, opracowany przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Posłowie proponują w nim powrót do obowiązującego do 26 maja 2013 r. rozwiązania kwestii przeznaczania gruntów rolnych na cele nierolnicze w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
26 maja 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wprowadzona tą nowelizacją zmiana polegała na usunięciu z art. 7 ust. 2 pkt 1 tej ustawy słów „jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha". Zgoda ministra była więc wymagana także dla mniejszych obszarów.
W ocenie posłów PSL wprowadzenie takiego rozwiązania ogranicza przysługujące gminom władztwo planistyczne i ich samodzielność w kształtowaniu ładu przestrzennego.
– Uchwalona 8 marca i obowiązująca od 26 maja 2013 r. nowelizacja spowodowała, że gmina, uchwalając plan miejscowy, który zakładał zmianę przeznaczenia gruntów rolnych (klasa I–III), musiała każdorazowo występować o zgodę do właściwego ministra – mówi Piotr Zgorzelski poseł PSL. – Innymi słowy, wprowadzone zostało dodatkowe ograniczenie administracyjne, które negatywnie wpłynęło na proces planowania inwestycji budowlanych, zwłaszcza na terenach podmiejskich – dodaje poseł.