Rada gminy Skierniewice uchwaliła wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nieważność tej uchwały w całości stwierdziło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi (sygn. akt 33/225/2013).
W części C wzoru deklaracji (załącznik do uchwały) gmina wskazała podmioty zobowiązane do jej złożenia (właściciel, współwłaściciel, użytkownik, użytkownik wieczysty, zarządca, najemca i dzierżawca). Zdaniem Kolegium Izby, określenie tych podmiotów jest niezgodne z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Z jej art. 2 ust. 1 pkt 2 wynika bowiem, że przez właściciela nieruchomości rozumie się także jednostki organizacyjne a także inne podmioty władające nieruchomością. W ocenie Kolegium krąg podmiotów określony w badanej uchwale nie wypełnia postanowień przytoczonego wyżej przepisu prawa, a jednocześnie ustawodawca nie upoważnił rady gminy do kształtowania kręgu podmiotów zobligowanych do złożenia deklaracji.
Z kolei w części G deklaracji zawierającej „Oświadczenie właściciela niezamieszkałej nieruchomości, gdzie powstają odpady przez cały rok lub sezonowo i obliczenie należnej opłaty" wynika, że opłatę miesięczną lub kwartalną dla nieruchomości niezamieszkałych ustala się w momencie składania deklaracji na cały rok kalendarzowy. Deklaracja zawiera tabelę, w której wymieniono poszczególne miesiące roku, również kwartały, w której właściciel wpisuje rodzaj pojemnika, z którego będzie korzystał oraz stawkę opłaty za ten pojemnik. Z regulacji zawartej w tym punkcie wynika, że właściciele nieruchomości deklarują, w których miesiącach, w ciągu roku, będą odbierane odpady.
W ocenie Kolegium Izby także i te regulacje są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. W świetle, bowiem art. 6m ust.1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu, w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
- Wyszczególnianie w treści deklaracji nieruchomości, gdzie powstają odpady przez cały rok lub sezonowo w zależności od tego czy odpady są odbierane we wszystkich miesiącach roku, czy też nie - nie znajduje uzasadnienia w świetle powołanych wyżej unormowań prawnych – wyjaśnia Ryszard Krawczyk, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi.