Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 19 marca 2019 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.17.2019.2.AB) rozstrzygnął kwestię dotyczącą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT w sytuacji przekazania budynków spółce gminnej w drodze aportu. Gmina planuje przekazanie posiadanych budynków do spółki gminnej w drodze aportu w zamian za udziały. Transakcja ma objąć budynki mieszkalne, w których wynajmuje wyłącznie lokale mieszkalne, budynki mieszkalne, w których znajdują się lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe, a także budynki niemieszkalne. Wskazane nieruchomości są wykorzystywane m.in. do wykonywania czynności zwolnionych od VAT. Budynki są zamieszkałe lub wynajmowane od ponad dwóch lat. Wnioskodawca wskazał ponadto, że na przedmiotowe budynki nie były ponoszone wydatki na ulepszenie. Gmina wskazała też, że budynki zbywane na rzecz spółki nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.
Czytaj też: Wniesienie aportu rzeczowego przez gminę zwolnione z VAT
Wnioskodawca powziął wątpliwości, dotyczące zwolnienia od VAT transakcji przekazania budynków w drodze aportu do spółki gminnej. Zdaniem gminy przedmiotowa transakcja będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Dyrektor KIS w świetle obowiązującego stanu prawnego uznał, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe. Na wstępie organ interpretacyjny zaznaczył, że wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego - w zależności od tego co jest jego przedmiotem – spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów w myśl art. 7 ustawy o VAT lub odpłatnego świadczenia usług, w świetle art. 8 ustawy o VAT, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy i VAT, uznawane jest za sprzedaż. Wobec tego w sytuacji, gdy przedmiotem aportu są towary i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, dochodzi do dostawy w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającej opodatkowaniu VAT. Dyrektor KIS zaznaczył również, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od VAT. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Dyrektor KIS zaznaczył, że zgodnie z ustawą o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub istotnemu ulepszeniu. Jednocześnie w kontekście pierwszego zasiedlenia organ interpretacyjny przywołał orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 listopada 2017 r. w sprawie C-308/16 Kozuba Premium Selection, zgodnie z którym pierwsze zasiedlenie nie musi być związane z czynnością opodatkowaną, gdyż takie stanowisko nie znajduje oparcia w treści przepisów Dyrektywy 2006/112/WE. Dyrektor KIS stwierdził, że dostawa budynków nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż są zamieszkałe lub wynajmowane do celów innych niż mieszkaniowe od ponad dwóch lat. Ponadto na żaden z przedmiotowych budynków nie były poniesione wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, powyżej 30 proc. ich wartości początkowej. W związku z powyższym, zdaniem organu interpretacyjnego, dostawa budynków w drodze aportu do spółki gminnej będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.