Reklama
Rozwiń

Program opieki nad zabytkami gmina uchwala na cztery lata

Ponieważ ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami stanowi, że gminny program opieki nad zabytkami uchwala się na cztery lata, to nie może on obowiązywać dłużej.

Publikacja: 12.12.2013 15:14

Program opieki nad zabytkami gmina uchwala na cztery lata

Foto: www.sxc.hu

Rada miasta Knurów przyjęła „Program Opieki nad Zabytkami na terenie Gminy Knurów na lata 2013 -2017". W podstawie prawnej uchwały został przywołany art. 87 ust. 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zgodnie z którym gminny program opieki nad zabytkami przyjmuje rada gminy, po uzyskaniu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Uchwała trafiła do wojewody śląskiego, który po zbadaniu jej legalności stwierdził, że akt ten rażąco narusza prawo, a w konsekwencji jest nieważny (rozstrzygnięcie nadzorcze z 6 grudnia 2013 r., sygn. akt NPII.4131.1.536.2013).

- Analizując przepis upoważniający radę gminy do przyjęcia programu opieki nad zabytkami należy wziąć po uwagę art. 87 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków, regulujący kwestię okresu, na jaki plan ochrony zabytków powinien być uchwalony – mówi Iwona Andruszkiewicz, Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zgodnie z tym przepisem, wójt (burmistrz, prezydent miasta) sporządza na okres 4 lat gminny program opieki nad zabytkami. Z powyższego wynika, iż gminny plan opieki nad zabytkami winien obowiązywać przez okres 4 lat. Tymczasem w ocenie wojewody śląskiego program opieki nad zabytkami na terenie gminy Knurów uchwalony został na okres dłuższy.

- Analizując postanowienia całego programu opieki nad zabytkami na terenie Gminy Knurów stwierdzić należy, iż program ten został uchwalony na lata 2013-2017, tak więc na 5 lat, co stoi w sprzeczności z wyżej przytoczonymi przepisami ustawy – tłumaczy Iwona Andruszkiewicz.

W toku postępowania nadzorczego wojewoda śląski uzyskał wyjaśnienia od przewodniczący rady miejskiej w Kurowie. Wynikało z nich, że uchwała zaczęła obowiązywać 27 listopada 2013 r., stąd oczywistym jest, iż będzie obowiązywać przez 4 lata do 27 listopada 2017 r.

Jednak dla wojewody argument ten nie okazał się wystarczający, a to dlatego, że w żadnej części programu nie pojawia się data dzienna obowiązywania programu.

- Trudno uznać, że program przestanie obowiązywać z dniem 27 listopada 2017r., jeśli z treści programu wynika, iż obowiązuje on w latach 2013 - 2017 r., czyli przez cały 2017 rok, do 31 grudnia 2017 r. – argumentuje Iwona Andruszkiewicz.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono