1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie niektóre przepisy uchwalonej 13 czerwca 2013 r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Precyzują one zasady wydatkowania dotacji przekazywanych przez gminy niepublicznym i publicznym przedszkolom. Ponadto zmieniają zasady opłacania ZUS m.in. przez prowadzących punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego.
Składki jak od przedsiębiorców
Od 1 stycznia 2014 r. osoby fizyczne prowadzące na podstawie przepisów o systemie oświaty publiczną lub niepubliczną szkołę bądź inną formę wychowania przedszkolnego będą musiały płacić do ZUS składki ubezpieczeniowe na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy. A to dlatego, że od tego dnia będą one uważane za osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
– Osoby prowadzące zarówno publiczne, jak i niepubliczne: inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły, placówki lub ich zespoły, na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty, będą więc podlegały z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu – mówi Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji narodowej. – Włączenie tych osób do systemu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zagwarantuje im zabezpieczenie zarówno emerytalne, jak i rentowe – dodaje wiceminister.
Ubezpieczenie chorobowe pozostanie dla tych osób dobrowolne.
Składki na ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalno-rentowe i wypadkowe i ewentualnie chorobowe) będą mogły opłacać – tak jak wszystkie osoby prowadzące pozarolniczą działalność – od dowolnie zadeklarowanej kwoty. Zaproponowana przez nich podstawa wymiaru nie będzie jednak mogła być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co istotne, osoby te nie będą mogły opłacać składek społecznych na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla nowych przedsiębiorców (czyli od podstawy odpowiadającej 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia). Z kolei podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla tych osób będzie stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego wraz z wypłatami z zysku.